Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
02 Ağustos 2021 Pazartesi
ASIL MI, FASIL MI VE DERT TOPLAYICISI

BUNALDIĞIM zamanlar gidip sığındığım bir duvar dibi vardı. Tam karşısındaki caminin gölgeliğinde uzun beyaz sakalları ve pamuk gibi elleriyle dikkatimi çeken dedeyi izlerdim.

30 Temmuz 2021 Cuma
SEĞİREN BİR KALBİ VARDI

KIZGIN halleri olurdu. Kendini tutmaya çalışsa da her zaman bunda başarılı olamazdı. Kırardı. Dökerdi. Sonrasında nedamet de duyardı. Bir döngü şeklinde hayatımız akıp giderdi.

28 Temmuz 2021 Çarşamba
KARINCA YUVASI KALBİMİZ

UZUN bir aradan sonra yeniden bir araya gelmiş sohbetin buharını tüttürmeye başlamıştık. Özlemiştik doğrusu. Yine muhabbetin demini bulacak, yanlışlarımızla yüzleşecek, kendimizi kalkındırmak adına yeni bilgiler edinecektik.

26 Temmuz 2021 Pazartesi
BİRİ YANARSA HEPSİ YANAR DEMİŞTİN

DOĞRU demişsin. İyilikler bireysel olmadığı gibi kötülükler de sadece ferdî değildir. Toplumsaldır. Bulaşıcıdır. Yapılan bir yanlış sadece fiilin sahibiyle sınırlı kalmıyor.

23 Temmuz 2021 Cuma
GEÇMİŞİN KAPILARINDAN GEÇMEK

TAKILIP kalmamamız önerilir. Haklıdırlar. Zira geçmiştir ve geri getirilemezler. Ne mutlu anları bugüne alıp taşıyabiliriz ne de elem verici dakikaları. Artık geride kalmışlardır. Hatıralar albümü şeklinde kendi yerlerinde dürülü dururlar...

22 Temmuz 2021 Perşembe
ÖNEMLİ OLAN BİTİŞ ÇİZGİSİ

İYİ kötü bir hayat yaşıyoruz hepimiz. Öyle ya da böyle belli varlıklara sahibiz. Kaybettiğimiz de oluyor, toparlayıp kendimizi yeniden kazandığımız da. Yüce Rabbimiz günlerin insanlar arasında dolaştığını bildiriyor bize. Yani ne iyi hallerimiz baki, ne de kötü durumlarımız. Hepsi kendi çizgisi üzerinde akıp gidiyor...

21 Temmuz 2021 Çarşamba
BİR GÜZELİN HATIRINA SAY BENİ

EY içimin içi… Ey sabahlarımın taze seheri. Ve … Ey kaynayan kazanlarımın harlı ateşi. BİR GÜZELİN HATIRINA SAY BENİ! Ey kırdığım gönül. Ey kırıldığım yürek. Ey incindiğim söz.

20 Temmuz 2021 Salı
VE BAYRAM GELİPTÜR

BİR yürek çoşkusudur bayram. Bilirsek! Küçüğe, büyüğe… Zayıfa, güçlüye… Fukaraya, zengine… Ağlayana, gülene… Herkese! Ve… Madem bayram geliptür. Bayram edelim.

19 Temmuz 2021 Pazartesi
KUŞ KAHVESİ BOŞLUĞU

İŞİ gücü buydu neredeyse. Geçim gailesinden geriye kalan tüm zamanlarını onlarla ilgilenerek ve yine onlar üzerine konuşarak geçirirdi. Hayatını kuş üzerine kurgulamıştı.

18 Temmuz 2021 Pazar
BİR ÇADIR KURMUŞTUK SENİNLE

BİR çadır kurmuştuk biz seninle… Yeryüzünde. Geceydi. Hayli serinceydi. Isınmak için ateşe ihtiyacımız yoktu. Ama yine de bir kamp ateşi yakmıştık. Kıvılcımları nasıl da sıçrıyordu etrafa.