Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
21 Ocak 2021 Perşembe
DİNİ KÖTÜMSERLİK ARTIYOR MU?

KÖTÜMSERLİĞİN kıskacına yakalanmak ruhun hapsedilmesi gibi bir şey. Siz nereye giderseniz eşlik ediyor. Yalnız bırakmıyor. EVVELA târif etmek gerek. Dilerseniz iyimserliği tanımını yaparak kötümserliğin ne olduğunu anlamaya çalışalım.

20 Ocak 2021 Çarşamba
NEYİN PEŞİNDESİN?

ESASLI bir sorudur bu. Yakamızı asla bırakmaz, bırakmamalı. Neyin peşindesin? Arayışın nedir? İstikâmetin ne yönde? Soru kolay belki ama cevabı çetindir...

19 Ocak 2021 Salı
DEĞİRMEN İKİ TAŞTAN, MUHABBET İKİ BAŞTAN

HEP düşünmüşümdür. Tüm eksiklerimizi muhabbet tamamlar ama muhabbetin yokluğunu ne tamamlar? Tatmin edici bir cevap bulamam. Dönenip dururum lakin durum değişmez.

17 Ocak 2021 Pazar
ADAM DAĞDAN İNDİ

DÜNYA eski dünya değildi. İnsanlar eski insanlar… Gözler beklenen için ufka bakmıyordu artık, sütler kaymak tutmuyordu. Muhabbet içtenliğini, çay demini yitirmişti. Kahveler dostlar için bizzat yapılmıyor sosyalleşmek için dışarıda içilir olmuştu. Başını çevirdiğinde esnaf çürük malzemeleri poşete boca ediyordu. Şehirler medeniyet olan anlamını kaybetmişti.

15 Ocak 2021 Cuma
SEVME KUSURLARIMIZ

İNSANIZ ve kusurlarımız var. Bu biraz da bizi insan yapan yanımız. Eğer hiç kabahatimiz olmamış olsaydı bu dünya daha çekilmez olurdu. Düşünsenize siz dâhil olmak üzere herkes kusursuz.

12 Ocak 2021 Salı
YALNIZLIK HAKKIMIZI KULLANALIM

Akıp giden hayatın içinde bir o yana bir bu yana sürüklenmemizin bir sebebi yalnızlık hakkımızı kâfi derecede kullanamayışımız yatıyor. Bir dönem şu gündemle beraber savrulurken...

06 Ocak 2021 Çarşamba
KALBÎ İTTİFAK

EN çok buna ihtiyacımız var. Zira kalplerin ittifak etmediği her yer bir nevi kaos noktası… Herkesin kendine göre bir görüşü benimsediği bununla da kalmayıp tek doğru olarak bunu öne sürüp savunduğu zeminlerde asgari müşterek bulmak ne yazık ki mümkün olmuyor.

30 Aralık 2020 Çarşamba
ÖNDEN GİDENLER

İSTANBUL’DA yaşamanın insana yüklediği bazı ödevler vardır. Bundan kaçılmaz. Kaçılamaz. Yoksa insan üzerinde yürüdüğü toprağın hakkını vermemiş olur. Yanından geçtiği tarihi yapının ondan selam alacağı olur.

23 Aralık 2020 Çarşamba
KUŞLAR UÇAR AĞAÇTAN

KALIRSIN gecenin kıyısında ve birden bire kuşlar uçar ağaçtan... Kuşlar ki; hissettiğindir. Renk, renk… Benek, benek…  Kanat, kanat... Uçarlar gönül ağacından... Kanat çırpışları kendilerinedir...

16 Aralık 2020 Çarşamba
REVNAKLI SÖZLER

GEREKLİ ama yetmez. Evet, sözlerin revnaklı olsun. İçimi aydınlatsın. Işıtsın. Lakin bu kâfi değil. Yanı başında gayret olmalı, gayret. Emek içermeyen hiçbir süslü söz yetmez ayağa kaldırmaya...