Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
18 Nisan 2021 Pazar
GEVŞEMEME TEKNİKLERİ

YANLIŞ okumadınız. Gevşeme tekniklerinden bahsedecek değilim. Bu konu koruyucu ruh sağlığı açısından önemli bir mesele. Bu sebeple psikiyatri uzmanları ve psikologlar ile mesleğin diğer kısımlarında yer alan uzmanlar ayrıntılarını anlatıyorlar.

17 Nisan 2021 Cumartesi
MASKELERİ TAKIP YALANLARI ÇOĞALTMAK

NE çok maskeler takıyoruz. Her mecliste oranın ağırlıklı yapısına bürünüp kendi öz anlayışımızdan uzak eğilimler içinde olabiliyoruz. Her duruma uygun bir maskemiz var sanki…

16 Nisan 2021 Cuma
GÜRÜLTÜ ÇAĞINDA RAMAZAN SESSİZLİĞİ

NE çok ihtiyacımız var gerçek bir sessizliğe… Yaşadığımız bu gürültülü çağı hepimizi belirli oranlarda şirazeden çıkarabiliyor. Zapt edilemeyen hırsların sahibiyiz.

15 Nisan 2021 Perşembe
SEVEREK KAÇTIĞIMIZ KİTAP

AKIL alır gibi değil aslında… Ne yana koysanız kabul edilebilir bir yanını bulmak mümkün görünmüyor. Zira yüce kitabımıza müracaat etmeden kişi Allah’a tam ve sahih bir imanı elde edebilir mi?

14 Nisan 2021 Çarşamba
ÜMİT ŞİMŞEK VE TEFEKKÜR GEZİLERİ

CAĞALOĞLU yıllarımda tanımıştım kendisini. Muhteşem bir üslûp ile Zafer Dergisi için kaleme aldığı yazıları su içer gibi okuyordum. Konunun muhtevası ile kelimelerin âhengi beni içine çekiyor meseleyi en ince ayrıntısına kadar görebiliyordum.

13 Nisan 2021 Salı
VE RAMAZAN GELİPTÜR!

GELİŞİN rahmettir dünyamıza ey Ramazan! Bilirim. Huzurdur varlığın, ferahlıktır nazlı gelişin! Göz açıcı, gönül alıcısın… Sessiz bir sükûnet getirdin dünyama, bir tül gibi süzülerek!

12 Nisan 2021 Pazartesi
ALLAH’I SEVER GİBİ SEVMEK…

MEN edildiğimiz bir sevgi sapmasıdır bu. Hayatın özü muhabbettir. Muhabbetsiz bir hayat kesinlikle yaşanılası değildir. Yüktür. Paçayı muhabbete kaptırmadıkça şüphesiz yapıp ettiğimiz hiçbir şey bize lezzet vermeyecektir.

09 Nisan 2021 Cuma
YORULMAZ ENVER

BİLMİYORUM, belki de yoruluyordu. Ama biz onu yorgun görmezdik hiç. Her daim bir işin peşinde koşar bununla yetinmez yanındakileri de kendisiyle beraber koştururdu.

08 Nisan 2021 Perşembe
İSTİKÂMET ŞAŞKINLIĞI

ÜZÜLMEMEK mümkün müdür? “İstikâmet Diriliği” üzere olması gereken biz inanmışların içinde bulunduğu duruma biraz yakın bakabilmesi halinde nasıl içi parçalanmaz ki?

07 Nisan 2021 Çarşamba
DUYDUK VE UYDUK İNCELİĞİ VE BİZİM TUTUMUMUZ

KUR’AN-I KERİM’İN hükümlerine karşı tutumlarımızı ciddi şekilde ele almamız bizlerin “Mümin Duyarlılığı” açısından çok önemli. Belirleyici. Konumlandırıcı… Nerede ne şekilde durduğumuzu ortaya koyması bakımından atlanmaması gereken bir husus…