Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
15 Ekim 2021 Cuma
KENDİNE HÂKİM OL

KENDİNE hâkim olamayacağını bilenler alışık olduğumuz bir komut ile seslenirler bize. Nedir bunlar? “Eline, ayağına hâkim ol. Gözüne hâkim ol. Gönlüne hâkim ol.

13 Ekim 2021 Çarşamba
HİKÂYESİNİ SEVMEK BİRİNİN

SEVMEK kuru bir sözcük değildir. Hayatı yeşerten ve insanın yüreğine baharın tüm ışıltılı renklerine yapılan çağrıya uymaktır. Ve… Aynı zamanda sonbaharda düşen sararmış yapraklarla beraber düşmek anlamı taşır.

11 Ekim 2021 Pazartesi
ENDİŞELENME HAKKIM VAR!

EN sık tekrarladığı cümle buydu: Endişelenme hakkım var. Oysa biz kendisini hiç tasalanmış bir durumda görmemiştik. Meselelere derin ve geniş açıdan bakar, çoğumuzu düştüğümüz karanlık kuyulardan o kurtarırdı elini uzatarak.

08 Ekim 2021 Cuma
İHSAN BİLİNCİ İLE YAŞAMAK

ANLAM dünyamıza hücum edip orayı işgal eden modern kavramlar bünyemizde rahat tahribat yapabilmek için çok yönlü olarak çalıştılar. Ve bizim yaşam alanımızı belirleyen pek çok önemli terimi ya kovdurlar ya da anlaşılmaz ve işlemez hâle getirdiler.

06 Ekim 2021 Çarşamba
ZİYAN OLDUK

YOĞUN yaşadığım duygulardan biri olup çıktı bu neredeyse son zamanlarda. Okuyup bitirdiğim her kitap sonrasında arkasına tarih atarken içimden coşup kabaran iki kelimeden müteşekkil bir cümle dilime düşmeye başladı: “Ziyan olduk.”

04 Ekim 2021 Pazartesi
İTTİFAKIN KİMİNLE?

DÖNER dolaşır “Müttefikin kim?” diye sorardı dedem. Küçüktüm. Yaramazlık birinci şiarım olduğundan bu soru üzerinde düşünmek gibi bir eğilimim hiç olmamıştı.

01 Ekim 2021 Cuma
NAFİLE İNKÂRLAR

BOŞA bir çabanın yorgun insanlarıyız artık. Doğruyu tasdik edip ikrar etmek yerine tersini yapmak hususunda epeyce maharet kazanmış durumdayız. Ustalaştık… Neredeyse her birimiz kendimizi kandırma konusunda eline su dökülemez duruma geldik.

29 Eylül 2021 Çarşamba
SEN KENDİNİ YAKALARSIN

HAŞARI davranışlar gösteriyorsun. Yakıp, yıkıyorsun. Deviriyorsun önüne ne gelirse. Ama aslında devirdiğin başkaları değil, asla. Kendini yıkıyorsun. Çünkü… Sen kendini yakalıyorsun…

27 Eylül 2021 Pazartesi
ÖLÜMÜ KANDIRABİLİR MİSİN?

KURGULADIĞIMIZ bir hayatı yaşıyoruz. Kimimiz mutlu olmak istiyor, hatta çok mutlu… Bununla da yetinmeyip herkesten daha fazla mutlu olmak istiyor. İşi ileri götürenler saadeti sadece kendisinin hak ettiğini düşünerek...

24 Eylül 2021 Cuma
PERVASIZ MI, UMURSAMAZ MI?

DOKSANINCI yaşını devirmek üzereydi. Kim bilir neler görüp geçirmiş, hayatın eleğinde neleri elemiş ve asmıştı. Beli bükülmeye yüz tutmuş olsa da sağlıktan yana bir şikâyeti yoktu.