Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
01 Temmuz 2020 Çarşamba
ÇELDİRİCİLERE KARŞI ÖNLEYİCİLER!..

Yolcuyuz… Bu yol kimi zaman daralır, kimi zaman da ferahlar… Bu yolculuk içinde bunaldığımız, sıkıldığımız anlar pek çoktur. Üzerimizde bir yük var. Bunu doğru biçimde taşımamız gerekir. Emaneti teslim etmek lazım… Yara almadan teslim etmektir görevimiz üstelik.

24 Haziran 2020 Çarşamba
YENİ SORULARA ESKİ CEVAPLAR VE EZBERCİLİK

DURUM vahim aslında. Her an kendimizi tazelememiz ve daima zihni dirilik üzere yaşamamız gerekirken kendimizi ezberlerin boyunduruğu altına hapsediyor olmamız anlaşılır gibi değildir.

17 Haziran 2020 Çarşamba
ÖKSÜRMENİN YALNIZLIĞI

ÇAĞIMIZ insanının en büyük girdabı yalnızlık! Söylemesi kolaydır ama yaşaması çetindir. Zordur. Kopukluk yaşar insan, aklıyla beyni arasında. Kalbiyle duyguları arasında. Kelimeler cümle olabilmek için upuzun yollara çıkmak zorundadırlar.

09 Haziran 2020 Salı
BİR EHL-İ DERT İNSAN: ALİ GÜRBÜZ

İnsan hayatında kandillere rastlar… Güzel insanlardır bunlar… Dışı ayrı güzel, içi ayrı … Işık taşırlar. Onların ışığının altına sığınır, yüreğini yüreklerine tutarsın… O ışığın ürkütmeyen naif sıcaklığında dem tutmaya çalışırsın.

02 Haziran 2020 Salı
HALUK NURBAKİ, HÂL VE HAYAT

Haluk Nurbaki Hazretlerinin vuslatının 23. Seneyi devriyesini yaşıyoruz. Aramızdan fiziki olarak ayrılıp Âlem-i Cemale gitmesinin üzerinden bu kadar yıl geçmiş. Ama dostlarının üzerinde bıraktığı tesir devam ediyor.

17 Mayıs 2020 Pazar
HAZRETİ ALİ İDRAKİNDE İMANIN DÖRT DİREĞİ, KULLUĞUN ÜÇ TÜRÜ

İlim şehrinin kapısı olan Hz. Ali Efendimizin şehadeti Ramazan ayında gerçekleşti. Yine bu ay üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken bir diğer husus bu ayda Efendimize, ashaba onların şahsı manevisinde bizlere Bedir Zaferi’nin lütfedilmiş olmasıdır.

13 Mayıs 2020 Çarşamba
CENNET ANA

BİR nehir gibi akıyordu gözlerinden yaş. Hiç biteceği yok gibiydi. Önüne ne gelirse alıp sürükleyecek bir kudretteydi sel. Yıllardır önünde aşılmaz bentler kurulmuş bir baraj gibi hissediyordu kendini. Biriktirmişti suları. Hangi dağdan veya nereden gelirse gelsin hepsini kabul etmişti.

06 Mayıs 2020 Çarşamba
ÜŞÜYEN GÜNEŞ

SICAK bir ülkenin çocuğu olarak açmıştı dünyaya gözlerini. Kader gergefini farklı işlemişti. Küçük yaşlarda üşümeye başlamıştı. Zira kendisini ısıtan annesini kaybetmişti. Anne sıcaklığını kaybeden herkes üşür...

29 Nisan 2020 Çarşamba
BABAM

UÇMA derslerini kendisinden öğrendiğim adam… Önden gidenim… İzini sürdüğüm… Öğretmenimdi o benim… Bu öğretmenlik eli sopalı veya yaptırımı öne çıkartan bir şekli içermiyor. Kendinden kendine akan bir nehir gibi, sakin…

22 Nisan 2020 Çarşamba
MAYMUN İNSAN DEĞİLDİR

MAYMUN insan gibi görünebilir ama insan değildir. Taklit yeteneği yüksektir. Kolayca kopyalama yapabilir. Bilim insanları tarafından ortak noktalar üzerinde çalışılıp bunlar açıklanabilir ama netice değişir mi?