Uğur Canbolat

ugurcanbolat@istiklal.com.tr
16 Mayıs 2022 Pazartesi
VÜCUT DOKUNULMAZLIĞI

HUKUKİ bir terim bu. Vücut dokunulmazlığı konusu çok önemli… Bir hak. Bir yaşam hakkı ve asla başkasının müdahale yetkisi yok. Kişilik haklarının içerisinde yer alıyor.

13 Mayıs 2022 Cuma
İMKÂNI İMTİYAZA DÖNÜŞTÜRME HASTALIĞI

YARALI olduğumuz bir konu bu. Rabbimizin bizlere vermiş olduğu bir ihsanı, bir ikramı, lütfu, keremi, bunu vereni unutup devre dışı bırakarak anında imtiyaza çevirmeye kalkıyoruz.

12 Mayıs 2022 Perşembe
BEKLENTİYİ DOĞRU YÖNETMEK

EKONOMİYİ ilgilendiren bir konu değildir sadece beklentiyi yönetmek… Kişinin imkânına göre yani alım mı, satış mı yapacağına göre döviz ve altın fiyatların düşmesi veya yükselmesiyle sınırlı bir mesele değil bu.

10 Mayıs 2022 Salı
GÖZLERİMDE DONMUŞ İKİ DAMLASIN

HÜZNÜ bir elbise gibi giyinmişti. Bundan en küçük bir şikâyeti de yoktu. Her şeyi kendi içinde yaşar kimseye bulaşmazdı. Kuşlar, ağaçlar onun sohbet arkadaşlarıydı.

09 Mayıs 2022 Pazartesi
YÖRÜNGESİNDEN SAPAN SEVGİ

SEVGİNİN yörüngesi olur mu demeyin? Olur. Her şeyin yörüngesi olur ve olmalıdır. Yoksa nizam bozulur, kaos ortaya çıkar, ortalık toz ve dumana boğulur. Örneğin yörüngesi fesada uğrayan bir hayat çileden başka ne üretir?

06 Mayıs 2022 Cuma
TEŞEKKÜR BEYANINDADIR

MERHABALAR 24 Mart 2020 tarihinden itibaren bu sütunda sizlerle hasbihal etmeye başladık. O günden beri köşe yazıyoruz İstiklal Gazetesinde… Genellikle haftanın üç günü olsa da kalemin coşup taştığı zamanlar sık oldu ve yazı günleri haftanın tüm günlerini de kapsadığı görüldü.

01 Mayıs 2022 Pazar
Ramazaniye – 30 BAYRAM GERİ DÖNMEKTİR

BAYRAM geri dönüş demektir. Geri dön… Kendine, aslına geri dön. Kaybettiklerini ara, bul ve yeniden kazan. Onları kazanırken onlarda kendini yeniden kazan. Bayram kazananların neşesi, heyecanı, coşkusu değil mi hem.

30 Nisan 2022 Cumartesi
Ramazaniye – 29 KUŞ KADAR İMANIN OLSUN!

HÜZÜNLÜYÜM. Yarın seninle bu seneki Ramazanın son gününü geçireceğiz. Bu gece de son sahurumuz, son seherimiz. İyi kötü bir ayı birlikte tamamlamış olduk şükürler olsun.

29 Nisan 2022 Cuma
PASİF SABIRDAN AKTİF SABRA GEÇMEK

TAM yirmi sekiz gündür beraberiz çok şükür. Kırmadan, dökmeden geldik bu güne… Geriye iki günlük bir beraberliğimiz kaldı ama bu seni boşlayacağım, düşünmeyeceğim, tekrar döndüğümde seni bir daha bulmak istemeyeceğim anlamına gelmez.

28 Nisan 2022 Perşembe
EVE DÖN KIYMET BİLENİM

DIŞARISI soğuk. Çok soğuk hem de, dayanamazsın bilirim. Üşürsün. Dizlerini karnının içine çeker bir kuytuda beni beklersin. Başın hep önünde olur. Ne gelen, ne geçen ne de sana seslenenleri dikkate almazsın.