Prof. Dr. Ekrem Çulfa

11 Ekim 2021 Pazartesi
ÖFKEYİ YÖNETME VE KONTROL ETME YÖNTEMLERI

Değerli takipçilerim ve okuyucularım öncelikle yoğun ilginize teşekkür  ederim bununla birlikte yapıcı yorumlarınızı  yazının  altına yazmanızı rica ederim.

29 Eylül 2021 Çarşamba
Pandemi Sürecinde Eğitim Kurumlarında Korona Virüs Anksiyetesini Nasıl Doğru Yönetiriz ?

Pandemi sürecinde bir açık bir kapalı sürecin ardından okullar ve üniversiteler eğitim vermeye başladılar bile. Öğrenciler ve veliler oldukça heyecanlılar. Peki bu heyecanı nasıl yönetebiliriz ?

21 Eylül 2021 Salı
ACILARIN ÇOCUKLARI, ACILARINDAN ÖZGÜRLEŞİYOR

Hatalarla boğuşmaktan yoruluyor, olumsuz duyguların pençesinde gücünüzü yitiriyor, kendinize acı çektiriyor ve güvensizlik içinde gerçekleri görmekten kaçınıyorsanız bu yazıyı kaçırmayın.

02 Eylül 2021 Perşembe
Öfkenizi Kontrol Etmek için Etkili Profesyonel Yöntemler

Her geçen gün artan nüfus ve kalabalıklaşan toplu taşıma araçları, saatlerce beklenen trafik kuyrukları, bir şeyi bir kerede anlayamayan insanlar ve kimi zaman da gözünüzün üzerinde kaşınızın duruyor olması bile sizleri sinirlendiriyor mu?

24 Ağustos 2021 Salı
Panik Atak İle Baş etmenin 100 Yolu

Panik atak: gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir.

28 Temmuz 2021 Çarşamba
Narsisizm Nedir? Bir Narsist ile Nasıl Pazarlık Yapılır? 

Narsisizm ya da diğer bir ifadeyle özseverlik, yüzyıllardır var olan bir psikolojik terim ve bugünlerde pek çok kişide ileri boyutlarda görülebiliyor, insanlararası ilişkileri olumsuz yönde etkileyebiliyor.

22 Haziran 2021 Salı
Eğer Hiçbir Şey Yapmak İstemiyorsanız, Ne Yapmalısınız ?

Herkes zaman zaman motivasyon eksikliği yaşar. Böyle günlerde kendinizi yorgun, sinirli hissedebilir veya normalde hoşlandığınız şeylere karşı her zamanki ilginizi harekete geçiremeyebilirsiniz.

08 Haziran 2021 Salı
Maneviyat Psikolojisi’ne Göre İnsanların Acı Çekmeleri, Birey ve Ailelerin Dünya ve Ahiretlerine Ne Gibi Katkılar Sağlar

Çoğu insan ya acılar çekiyor ya da acıdan besleniyorlar. Bu durumun insanımızın milli-manevi ve psikolojik dünyamıza hizmet etmesi açısından incelemeyi gerekli gördüm:

18 Mayıs 2021 Salı
İlişkilerde İletişim Problemleri ve Çözümleri

İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar gerçekleşmiş ve hala gerçekleşmekte olan tüm gelişmelerde büyük payı olan iletişim, ne yazık ki sağlıksız bir şekilde kullanıldığında karşımıza büyük sorunlar çıkarabiliyor.

10 Mayıs 2021 Pazartesi
Hangi Hitap Şekilleri Çocuklarda Olumsuz Psikolojik Sonuçlar Veriyor?

Günümüzde yoğun olarak kullanılan ‘kraliçem, aşkım, paşam, aslanım, prensesim, babacığım,  anneciğim ’ gibi hitaplar ve davranış modelleri çocuklarımıza olumsuz bir şekilde psikolojik zararlar veriyor!