Prof. Dr. Ekrem Çulfa

17 Haziran 2022 Cuma
Sosyal Medya Kullanımı İlişki Sorunlarına Sebep Oluyor mu ?

Hızla teknoloji çağına ayak uydurduğumuz bugünlerde hayatımızın her alanında yer alan akıllı telefonlarımız, bilgisayar ve tabletlerimiz sayesinde bütün dünyaya artık bir tık kadar yakınız.

15 Haziran 2022 Çarşamba
Psikoterapi Psikolojik Olarak Bir İnsanı Nasıl İyileştirir?

Öncelikle Psikoterapi nedir? dendiğinde; Tv dizilerinin de etkisiyle birçok kişinin aklında bir divana uzanıp, çocukluğunuzu anlattığınız ya da psikoterapistin size akıl verdiği bir resim canlanmaktadır. 

10 Haziran 2022 Cuma
Evlilik Okulu Nedir?

Evlilik okulu süreci, aile olmanın ilk adımını oluşturur ve bu adımı sağlamlaştırmak için yapılan her türlü ön tanıma davranışlarına verilen isimdir. Bu süreç eşlerin evlilik öncesi birbirlerini tanımak için birbirlerine yönelttikleri uzun cevap isteyen sorularla desteklenir.

03 Haziran 2022 Cuma
İlişkilerinizde Sorunlar Sor-Çöz Yöntemiyle Çözümlere Dönüşüyor

Bu yazımda yabancı ülkelerdeki  çift terapisti meslektaşlarımın tecrübelerinden bazı kesitler sundum. İşte Eğitimlerimde veya Seanslarımda Öğreneceğiniz Sor-Çöz Yöntemlerinden Bazıları...

25 Mayıs 2022 Çarşamba
Evliliklerde Kriz Yönetimi İçin Neler Yapılabilir ?

Korona Virüs, Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, ekonomik kriz derken evlilikler ve ilişkilerde kriz yönetimi konusunda da açıklamalarda bulunma zamanı çoktan geldi.

19 Mayıs 2022 Perşembe
Anlaşmazlıklar için Çözüm Hiyerarşisi

Günlük hayatta karşılaştığımız argümanlara karşı çıktığımızda kullandığımız basamak değerleri ve  anlasmazlıkların cözumüne yönelik yaklaşım yollarına ekmek su kadar ihtiyaç duyuyoruz.

13 Mayıs 2022 Cuma
İşitme Engelli Çocuklarımızın Aileleri, Öğretmenleri, Uzmanları ve Yakınlarına Tavsiyeler

Genel anlamda ele alırsak işitme engelli bireylerin özellikleri ile ilgili genel bir çerçeve çizilip ortak hareket edilebilir. Ancak işitme engelli her bireyin kişisel bazı özellikleri; özrünün tipine, gelişimine, derecesine ve içinde bulunduğu biyopsikososyal çevresel faktörlere göre farklılık göstermektedir.

02 Mayıs 2022 Pazartesi
Bayramların Birey ve Toplum Psikolojisi İçin Faydaları Nelerdir?

Bayramların ruh ve zihin sağlığı için faydalı olduğunu ve monoton geçen günlerin renklendirdiğini koro halinde söyleyebiliriz. Bayramlarda insanların birbirleri ile kaynaştığını, dostlukların güçlendiğini ve sosyal yardımlaşmanın önem kazandığını belirtebiliriz.

12 Nisan 2022 Salı
Yönetici Koçluğu ve Liderlik

Yönetici koçluğu hizmeti, işletmenin en üst seviyedeki yöneticilerine verilen süreli ve stratejik bir hizmettir. Süresi hedefin büyüklüğüne ve öngörülen hedefe bağlı olarak 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir.

03 Nisan 2022 Pazar
Ramazan; Ruhsal, Bedensel, Bireysel, Toplumsal ve Küresel Bütünleşmedir

Bugünlerde yeniden bir Ramazan ayının başlamasının tatlı telaşı ruhlarımızı sarmaya başladı ve farklı bir heyecanla içimiz ısınıyor. Ramazan ayı yani oruç ayı geldi.