Hadi Önal

hadional@istiklal.com.tr
01 Ağustos 2021 Pazar
ORMAN YANGINLARINDA SUÇÜSTÜ

Temmuz ayının sonu bir kâbus gibi çöktü ülkemizin başına…  Allah’ın her türlü nimetle bezediği cennet yurdumuz, Türkiye’miz;  28, 29, 30 Temmuz 2021 tarihlerinde yoğun olarak bir büyük felaketi, yangın felaketini, yaşadı, yaşıyor.

26 Temmuz 2021 Pazartesi
SEVİYE ÇUKUR OLURSA!...

Necip Fazıl Kısakürek adamın birine “Sana alçak diyemem... Zira alçaklık da bir seviyedir” demiş. Gerçekten de günümüz dünyasında insan kılığına girmiş bazı mahlûkların söz ve davranışlarına bakıyoruz da iğrenmemek ne mümkün!

19 Temmuz 2021 Pazartesi
SICAK, SICAK ÇOK SICAK

Havalar ısınmaya başlayınca köşe yazısı yazmak da güçleşiyor. İşte bu güçlüğü yaşayan biri olan ben, siz okuyucularıma sıcakları anlatan bir şiirle ulaşayım, dedim.

12 Temmuz 2021 Pazartesi
İBLİSLE YARIŞAN MÜNAFIKLAR

İblis, şeytanın diğer bir adıdır. Şeytan, şeytandır ve şeytanlığını her halükarda gösterecektir. Münafık ise insan kılığına giren, şeytanla yarışan şeytanlaşmış mahlûktur ve şeytandan çok daha tehlikelidir.

05 Temmuz 2021 Pazartesi
YÜZSÜZLÜĞÜN KATMERLİSİ

Yüzsüzlük, genetik midir yoksa sonradan kazanılmış davranış biçimi midir sorusuna doğrusu sağlıklı bir cevap bulamadım. Bilirsiniz yüzsüzlük dilimizde; arsızlık, utanmazlık, sıkılmazlık, çekinmezlik karşılıklarında kullanılır.

28 Haziran 2021 Pazartesi
VİTRİNDE KUR’AN VE BAYRAK ARKADA TALAN…

Vitrine bakıyorum en üstte dinimizin yüce kitabı Kuran-ı Kerim, hemen altında altın çerçeveli üzerinde “devlet ebet müddet” yazılı bir tablo… Sağ tarafta dini söylemlerle oluşturulmuş gümüş çerçeveli levhalar, sol tarafta vatan, millet, bayrak sevgi ve sevdasını en güzel biçimde ifade eden sözlerle bezeli tablolar, iki de muhteşem cami resmi…

21 Haziran 2021 Pazartesi
ÇÖKME ÇÖKERTME VE ÇÖKÜŞ

“Yahu anlayamıyorum, birisini koruma suç mu olurmuş. Efendim, korunan mafyaysa suçmuş! Lafa bak! Yahu mafyaysa benim mafyam. Elbette koruyacağım. Mafyayı koruyacağım ki mafya da beni korusun.

07 Haziran 2021 Pazartesi
HIRS, KANAAT VE MUTLULUK

Hırs, kanaat ve mutluluk; bu üç kavramı bir arada düşündüğüm zaman aklıma hep Belçika’da Flaman Dil Okulu’nda okuduğum eski bir Asya hikâyesi gelir. Hikâye insanoğlunun yaptığı işi benimsemesini, sevmesinin mutluluk için ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.

01 Haziran 2021 Salı
TEMİZ BİR GELECEK İÇİN…

1970 yılıydı, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nde yatılı öğrenciydim. Dertlerimi paylaştığım bir arkadaşım vardı Hüseyin Gamlı; Malatya’nın Hekimhan ilçesinden. Hüseyin Gamlı Hekimhan’da geçen bir olayı anlatmıştı.

24 Mayıs 2021 Pazartesi
ZULME YETER ZALİME DUR DEMEZSEK…

Haksızlık, adaletsizlik, zorbalık,  baskı anlamlarına gelen zulüm, insanlık tarihi boyunca biçim ve kılık değiştirerek var olmuş ve uygulayıcısı olan zalimlerle birlikte varlığını sürdürmüştür.