Hadi Önal

hadional@istiklal.com.tr
25 Ocak 2021 Pazartesi
“KAPATANLARA” “KAPATMA” DİYEBİLİYOR MUYUZ?

1928 yılında 1267 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Hıfzıssıhha Müessesi adı altında bir kurum kuruldu. Müessesenin kuruluş amacı,  ülkemizde aşı, serum, ilaç ve test materyali geliştirmek, üretmek ve araştırmalar yapmaktı.

18 Ocak 2021 Pazartesi
ELAZIĞ, BİR SEVDALISINI DAHA HAKK’A UĞURLADI

Elazığ’ımızın yetiştirdiği ömrünü Türk kültürüne adayan mümtaz insan, insanlığı, dostluğu, sevecenliği, kadirşinaslığı, dik duruşu ile gönüllerde taht kuran; bayrak, vatan ve Elazığ sevdalısı; yazar, şair Dr. Ahmet Tevfik Ozan da Hakk’ın rahmet kervanına katılarak bedenen aramızdan ayrıldı.

12 Ocak 2021 Salı
YAĞCILIKTA SINIR YOKTUR

Vali Bey’in perşembe günü öğlenden sonra geleceği, cuma günü görevine başlayacağı haberi şehirde büyük bir merak ve heyecan yaratmıştı. Acaba nasıl bir insandı? İnşallah gideni aratmazdı...

04 Ocak 2021 Pazartesi
KÜFÜR SİYASETİN DİLİ OLURSA

Alçak, vatan haini, şerefsiz, yalaka, terbiyesiz, geri zekâlı, yalancı, düzenbaz, zürriyetsiz, densiz, edepsiz, pislik, hırsız, arsız, yüzsüz, namussuz, dinsiz, imansız…

28 Aralık 2020 Pazartesi
GIYBET VE SİYASET

Gıybet, başkalarını çekiştirmek, kınamak ve ayıplamak üzere yapılan konuşmadır. Türkçemizde dedikodu ve kov şeklinde de ifade edilen bu sözlü saldırının tarihi insanlık tarihi kadar eskidir.

22 Aralık 2020 Salı
KURU EKMEK

14 Aralık 2020 Pazartesi günü TBMM’sinde bütçe görüşmeleri sırasında Denizli Milletvekili Şahin Tin’in “karınlarına kuru ekmek giriyorsa demek ki aç değiller” sözünü duyunca gayri ihtiyari midemi düşündüm.

14 Aralık 2020 Pazartesi
ÖRT Kİ ÖLEM!

Garip bir zaman diliminde yaşıyoruz! Birileri, hazırladıkları yalanlarla süslü yastıklara başımızı koymamızı, renkli rüyalar görmemiz için de uyumamızı istiyorlar. Biz de renkli rüya görmek umuduyla sürekli uyuyoruz...

08 Aralık 2020 Salı
BEN SUSARSAM, SEN SUSARSAN, BİZ SUSARSAK…

Susmak; söylenecek çok şey varken, bunları söylemenin hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini düşünmek midir yoksa korkunun kuracağı tuzağın bilinmezliğinin anaforuna kapılıp da dudaklara pranga vurmak mı?

30 Kasım 2020 Pazartesi
DAĞLAR… DAĞLAR...

Ülke olarak çok büyük mucizeler yaşıyoruz. Öylesine kapsamlı ve öylesine inanılmaz mucizeler ki gözler kamaşıyor, gönüller duyduklarıyla ferahlıyor. Mucizeler ki ne mucizeler! Haydi!

23 Kasım 2020 Pazartesi
ÖĞRETMENLERE MEKTUP

Sevgili Öğretmenim, Biliyorum, bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi alımlı, anlamlı sözcüklerin arkasına saklanarak öğretmenin ve öğretmenliğin kutsallığından bahsetme zorunda kalan kalan zevatı bir defa daha dinlemek eziyetine katlanacaksın...