GAİMDER'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, müteahhitler, mimarlar ve mühendislerden oluşan sektör temsilcileri de katılarak, atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda yapılan zamların kabul edilemez olduğu belirtilerek, artan maliyetlerin konut üretimini imkansız hale getirdiği vurgulandı. Maliyetlerdeki artışın konut fiyatlarını yükselttiği ve 250'den fazla sektörü etkilediği ifade edildi.

GAİMDER Başkanı Bora Kanevetci, inşaat sektörünün istihdam ve ekonomi için önemli bir lokomotif olduğunu belirterek, yapılan zamların sektörü zor duruma düşürdüğünü ve diğer girdi maliyetlerini de artıracağına dikkat çekti.

İMO Şube Başkanı Burkay Güçyetmez ise, yapılan zamların vatandaşın konuta erişimini daha da zorlaştıracağını ifade etti. Maliyetlerin düşürülmesi için her türlü kararın destekleneceğini belirterek, hükümetten adım atılmasını beklediklerini söyledi.

Sektör temsilcileri, maliyet artışlarının tüm sektörleri etkileyeceği endişesini taşıdıklarını ve ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, maliyet artışlarını tetikleyen unsurların ortadan kaldırılması için hükümetten adım atılmasını beklediklerini dile getirdiler.

Kaynak: HABER MERKEZİ