Florida Valisi Ron DeSantis, geçtiğimiz mayıs ayında imzaladığı yasayla laboratuvar üretimi etin satışını yasakladı. Bu kararla Florida, bu tür etin satışını yasaklayan ilk eyalet oldu. Yasayı ihlal edenler 500 dolar para cezası veya 60 güne kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

DeSantis, yapay eti "sahte et" olarak tanımlayarak, bu ürünün hayvancılığı bitirmeyi amaçladığını iddia etti ve eyaletin büyükbaş hayvancılığı korumak istediğini belirtti. Bu adım, Davos'taki dünya elitlerinin projesi olarak görülen petri kaplarında protein üretiminin önüne geçmeyi hedefliyor.

Benzer şekilde, Alabama eyaletinde de yapay et yasağı kabul edildi ve 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girecek. Alabama'da da laboratuvar üretimi etin üretimi, satışı ve dağıtımını yasaklayan düzenleme, 500 dolar para cezası veya üç aya kadar hapis cezası öngörüyor.

Yapay et üretimi dünya genelinde yaklaşık 150 şirket tarafından gerçekleştiriliyor ve sektör, henüz küçük olsa da milyarlarca dolarlık yatırım çekiyor. Bu teknoloji, yaşayan hayvanlardan alınan hücrelerin veya döllenmiş yumurtaların laboratuvar ortamında yetiştirilmesiyle gerçekleştiriliyor, ancak halen maliyet ve endüstriyel ölçek açısından sınırlı bir potansiyele sahip.

Kaynak: İHA