ABD Deniz Piyade Kolordusunda bölük komutanı olarak görev yapan Yüzbaşı Luke Johnson, Türkiye'nin tek seferde 40'ın üzerinde ülkeyle sorunsuz şekilde birlikte çalışabilmesinin önemini belirtti. Johnson, "Tatbikat boyunca Türkiye, Amerika ordusu ile denizde ve karada çok sayıda ülkeyle çalışabildiğini, pek çok farklı faaliyeti planlayabileceğini ve gerçekleştirebileceğini dünya sahnesinde gösterdi" dedi.

Yarbay (Azerbaycan Ordusu):
Azerbaycan ordusunda yarbay rütbesiyle görev yapan bir asker, birliklerinin tatbikat kapsamında birçok faaliyeti icra ederek yeni tecrübeler elde ettiğini aktardı. Türk askerinin gücünü tüm dünya devletlerinin gördüğünü belirten Azerbaycanlı asker, "Tatbikat esnasında diğer ülkelerden gelen askerler, Türk askeriyle birlikte fikir mübadelesi yapmış ve yeni bilgilere sahip olmuştur. Kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir tatbikatı teşkil etmesi bizim için çok sevindiricidir. Bütün ekibim adına bu tatbikatın teşkil edilmesinde emeği geçen her bir komutana minnettarlığımı bildiririm" ifadelerini kullandı.

Teğmen Henry Waterson (İngiltere Ordusu):
İngiltere ordusunda görevli Teğmen Henry Waterson, tatbikat hakkında şunları söyledi: "Birliğim, geldiğimiz günden beri 19'uncu Komando Tugayından helikopter inme, binme eğitimi de dahil çeşitli eğitimler aldı. Türk ordusundaki mevkidaşlarımızla tanışmak ve Türkiye'nin güzelliklerini görmek bizim için güzel bir fırsattı."

Tatbikatın Başarıları:
EFES-2024 Tatbikatı, Türkiye'nin askeri gücünü ve işbirliği kabiliyetini göstermesi açısından önemli bir etkinlik olarak dikkat çekti. Tatbikat sırasında milli silahların hedefleri tam isabetle vurması, Türk ordusunun yüksek teknolojik ve operasyonel kapasitesini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: istiklal.com.tr