KDV’den kaçıran işletmeler için Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni aldığı kararı açıkladı. Bakanlık, ihbar eden vatandaşlara iki aşamalı ödeme yapılacağı duyuruldu.

KDV’DEN KAÇIRAN İŞLETMELERE KÖTÜ HABER!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergiden kaçıran işletmelere kötü haberi verdi. Bakanlıktan gelen habere göre KDV kaçakçılıklarını önlemek için yeni önlemlere ağırlık verilecek. Bu yeni önlemlerden de en dikkat çekeni ihbar sistemi oldu. Vergiden kaçmak isteyen büyük küçük ölçekli işletmeler fark etmeksizin düşük KDV’li olan ürünlerinin üzerinden fiş keserek usulsüzlük imza atıyor. Bunun peşinde olan Bakanlık, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesine yönelik yeni bir adım attı. Denetimlerin artırılacağını ayrıca vatandaşların da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetim sürecine dahil olabileceğini açıkladı.

Vatandaşların nasıl bu sürece dahil olacağını soranlar için ise bu durumu şöyle açıklayalım; Vatandaşlar, KDV’den kaçıran işletmeleri ihbar edebilecek. Bakanlık, işletme ihbarında bulunan kişilere para vereceği bir ödenek belirlendi ve bu ödeme planı kararlaştırıldı. Vergi artışları vatandaşı zorlamaya devam ederken, vergi kaçakçılığı da artmaya başladı. Bakanlıkta bu işlemi birçok işletmenin Katma Değer Vergisi (KDV) üzerinden yaptığı planları bozmak için hayata geçirdi.

Vergi kaçakçılığı gittikçe artarken, vergiden kaçıran ve kayba neden olan işletmeleri bildiren kişiler için ihbar ikramiyesi ödenecek. Yapılacak ödemelerin ayrıntıları da ortaya çıktı. İhbar eden vatandaşların alacağı ikramiye, vergi ve vergi ziyai cezasının yüzde 10’u üzerinden hesaplamaya koyulacak. Bir kısmı da ihbar eden kişiye nakit olarak verilecek. Bu tutarın geri kalan kısmı vergi kaçağından tahsil edilen miktarla birlikte verilecek.

Kaynak: istiklal.com.tr