Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Zürih'te otobüs çarpması sonucu hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınan ve yaklaşık bir yıldır yaşam mücadelesi veren ünlü tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti. 

Doğan Kitap tarafından yapılan açıklamada, kaza sonrası yaşam mücadelesi veren yazarlarının vefatının derin üzüntüsü dile getirildi ve sevenlerine sabır dileyerek duyuru yapıldı.

ÖZLEM KUMRULAR KİMDİR?

1974 yılında İstanbul'da doğan Özlem Kumrular, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde tamamladıktan sonra yüksek lisansını aynı üniversitenin Tarih Bölümü'nde, doktorasını ise İspanya'daki Salamanca Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

İspanya kaynaklarından Türk ve Osmanlı tarihi üzerine araştırmalarıyla tanınan Kumrular'ın eserleri, özellikle "İslam Korkusu" ve "Osmanlı Habsburg Düellosu" gibi araştırma kitapları yabancı dillere çevrildi. Ayrıca tarihi kurgu romanları arasında "Kösem Sultan" ve "Haremde Taht Kuranlar - Nurbanu ve Safiye Sultan" gibi eserleri bulunmaktadır. Özlem Kumrular, Osmanlı saray mutfağına derinlemesine bir bakış getiren "Sultanın Mutfağı" incelemesiyle de tanınmaktadır.

Kaynak: istiklal.com.tr