Uluslararası Gazze’ye Özgürlük Filosu, Akdeniz’e açılmak Gine Bissau bayrağını çekmiş ve hareket için gün sayıyordu. Ne var ki, İsrail’in baskısıyla Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo geri adım attarak kendi bayraklarının gemilerden indirilmesini istedi. Uluslararası yasalara göre bir ülkenin bayrağını çekemeyen gemilere uluslararası sularda seyahat izni verilmiyor.

Gazze’nin ve Filsstin halkının başta İslam dünyası olmak üzere bütün dünya tarafından neredeyse tamamen yalnız bırakılmaya devam ediyor. Bir çok ülkenin sivil aktivistleri tarafından oluşturulan Gazze’ye Özgürlük Filosu, soykırım mağduru sivillere insani yardım yapmak için yola çıkmaya hazırlanıyordu. Ancak bu filonun hangi ülke bayrağı çekerek uluslararası sulara açılacağı merakla bekleniyordu.

Filoyu oluşturan aktivistlerin bayrak çekme başvurusu Gine Bissau Cumhuriyeti tarafından olumlu karşılandı. Ve filoya katılacak aktivistler Akdeniz’de buluşma noktasına hareket etmeye başladılar. Ancak bu sırada Siyonist İsrail devleti devreye girerek Gine Bissau Cumhuriyeti’ni kararından vazgeçirmeye çalıştı.

Bu arada uluslararası filoda yer alan gemilerden Anadolu, İskenderun açıklarında gelecek olan diğer gemileri ve gönüllüleri beklerken, Akdeniz gemisi de Tuzla açıklardan harekete geçmek için Gine Bissau hükûmetinden gelecek izni bekliyordu.

Siyonist İsrail hükûmetinin baskı ve şantajlarına dayanamayan Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo gemilere gerekli iznin verilmesine engel olduğu öğrenildi.

Gine Bissau bandırasına sahip Anadolu ve Akdeniz bu yüzden yola çıkamıyor hala.

Uluslararası Gazze’ye Özgürlük Filosu, Türkiye, Norveç, Kanada ve ABD başta olmak üzere 12 ülkenin sivil toplum kuruluşlarından oluşuyor. Bu STK temsilcileri, Gine Bissau’dan gelecek izin ile birlikte yola çıkacaktı. Ancak Gine Bissau’nun beklenmedik denetimlerden sonra kendi bayraklarının gemilerden indirilmesi kararını verdi.

Bu karardan sonra 12 ülkeden yaklaşık 250 Sivil örgüt temsilcisinden oluşan yardım filosu hareketsiz kaldı.

Gözler şimdi bu filoya bandıra verecek ve kendi bayraklarının çekilmesini sağlayacak cesur bir devlet başkanını arıyor. (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: İstiklal gazetesi