Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail aleyhine açtığı "soykırım" davasında, İsrail’in Refah'a yönelik askeri operasyonlarını durdurmasına yönelik ek ihtiyati tedbir taleplerini karara bağladı.

2'ye karşı 13 oyla 26 Ocak ve 28 Mart tarihli tedbir kararlarının derhal uygulanmasına karar veren mahkeme, "Soykırımı Engelleme Sözleşmesi'ne uygun olarak Refah ve Gazze'deki durumun kötüleşmesi göze alınarak, derhal Refah'ta operasyonlarına son vermelidir" dedi

"REFAH'A SALDIRILAR DERHAL DURDURULMALI"

Divan Başkanı Lübnanlı Yargıç Nawaf Salam, mahkemenin kararlarını kamuya açık bir oturumda açıkladı. Kararda, Gazze’deki durumun 26 Ocak’taki karardan bu yana özellikle gıdaya erişim ve insani durum açısından ciddi şekilde kötüleştiği vurgulandı. Refah'a yönelik İsrail saldırılarının devam etmesi durumunda insani durumun felaket düzeyine ulaşacağı belirtildi.

Divan, İsrail’in Refah kentine yönelik askeri saldırılarını derhal durdurmasını ve Gazze'de acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmasını emretti.

"YÜZBİNLER ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA"

"28 mart tarihli tedbir kararları sonrasında durumda iyileşme olmadığı görüldü" diyen yargıç Selam, şunları aktardı: "Refah operasyonunun yüzbinlerce kişiyi ölüm riskiyle karşı karşıya bırakacak ve insani operasyonları büyük oranda etkileyecektir. Yerinden edilen 800 bin kişiden yarısı çocuktur ve burada altaypı imkanları son derece azdır. Öte yandan 8 Mayıs'ta Dünya Sağlık Örgütü direktörü Refah'taki son tıbbi merkezlerden birinin artık hizmet veremediğini açıkladı."

İSRAİL'DEN BİR AY İÇİNDE RAPOR İSTENDİ

Ayrıca, İsrail’in BM yetkili organları tarafından soykırım iddialarını araştırmak üzere görevlendirilen uzmanların Gazze Şeridi'ne engelsiz erişimini sağlamak üzere etkili tedbirler alması gerektiğini belirten UAD, İsrail’in alınacak tüm tedbirlere ilişkin bir ay içinde Mahkeme'ye bir rapor sunmasına hükmetti.

Bu karar, Gazze'deki insani krizin daha da derinleşmemesi için atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: AJANSLAR