Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu gece Türkiye saatiyle 00.20'de, yerel saatle 17.20'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan uzaya fırlatılacak Türksat 6A uydusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Fırlatma için bir problem gözükmüyor, şu ana kadar bir erteleme olmadı, hava şartları gayet yerinde." diyen Uraloğlu, "10 yıllık bir emeğin sonucunda buradayız, şu an için bir sıkıntı yok." dedi.

Uraloğlu, fırlatmanın ardından ilk birkaç dakikanın kritik olduğunu belirterek, "Uydudan 70. dakikada sinyal almayı bekliyoruz. Sinyal alındıktan sonra uydunun istediğimiz şekilde gittiğini teyit edeceğiz." açıklamasında bulundu.

YENİ PROJELER DE OLACAK

Türksat 6A'nın yerli ve milli bir uydu olduğuna işaret eden Uraloğlu, "Haberleşme ve televizyon yayıncılığında daha güvende hissedeceğiz. Bu hizmeti hem kendimiz alacağımız gibi hitap ettiğimiz yeni kapsama alanına da bu hizmeti satmış olacağız" ifadesini kullandı. Uraoğlu, Türkiye'nin uydu üreticisi 11 ülkeden birisi haline geldiğine dikkati çekerek, yeni uydu projelerinin de olacağını bildirdi.

İlk etapta bir tesis kurduklarını belirten Uraoğlu, şunları kaydetti:

"Kurduğumuz tesis vasıtasıyla yeni uyduları hem kendimiz için üreteceğiz hem de satacağız. Uzayda daha fazla uydumuzun olmasına ihtiyaç var. İHA ve SİHA'larımızın güvenliği ve uçuş operasyonlarımız için. İnşallah yeni uyduları da planlayarak üretmeye devam edeceğiz."

Kaynak: AA