SPACEX'İN HANGARINA ALINDI

Uçağın inişinden sonra yaklaşık 4 saat süren işlemler sonrası Türksat 6A, SpaceX'in hangarına taşındı. Uydu, 4 Haziran'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katıldığı törenle Mürted Hava Meydanı'ndan ABD'ye uğurlanmıştı.

TEMMUZDA FIRLATILACAK

SpaceX tesislerinde fırlatma prosedürlerine başlanacak olan Türksat 6A'nın 8-15 Temmuz haftasında, hava şartlarına bağlı olarak yörüngesine fırlatılması planlanıyor.

YÜKSEK YERLİLİK ORANI VE YERLİ ÜRETİM

Türksat 6A, yüzde 80'in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara'da TUSAŞ'taki USET'te Türk mühendisler tarafından üretildi. Projede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak yer alırken, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak görev aldı.

YENİ YÖRÜNGEDE HİZMET VERECEK

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip ve 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydu, mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı kapsama alanına alacak.

Uyduların kapsama alanındaki nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle birlikte, Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da önemli ölçüde artması bekleniyor. Haberleşme uydusu üretebilen sayılı ülkeler arasına giren Türkiye, Türksat 6A tecrübesinin ardından uydu ihracatçısı konumuna yükselmeyi hedefliyor.

Kaynak: AA