Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Avrupa’dan beklentilerinin karşılanmaması ve oluşan Rus tehdidine karşı Türkiye’ye zeytin dalı uzattı.

Dış dünyanın desteği ile istediğini Azerbaycan ve Türkiye'den istediğini koparamayan Paşinyan, çareyi yumuşak diplomaside aradığı gözlemleniyor. Ancak uluslararası ilişkiler ve diplomasi uzmanları, Paşinyan’ın bu mesajının taktiksel olma ihtimalinin çok güçlü olduğunu öne sürüyorlar.

Başkent Erivan’da uluslararası basının karşısına çıkan Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan’a zeytin dalı uzattı. “Türkiye ve Azerbaycan ile düşman kalmanın Ermenistan’ın çıkarına uygun olmadığını” belirten Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Türkiye ve Azerbaycan ile düşmanlığa son vermeliyiz” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan ile barıştan yana olduğunu belirten Nikol Paşinyan sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Ermenistan çevresindeki güvenlik garantileri sisteminin çalışmadığını dikkate alarak barışçıl bir gündem kabul ettik. Barışın tesisi ülkemizin güvenliğini sağlayabilir."

Bütün komşuları ile iyi ilişkilerini geliştirmek istediğini belirten Nikol paşinyan, "İran ve Gürcistan ile ilişkilerimizi geliştirmeyi ve derinleştirmeyi istiyoruz” dedi.

Azerbaycan ile sınırlarını güvenlik garantileri içerisinde belirlemek istediklerini belirten Paşinyan, "Ermenistan'ın Tavuş bölgesinden başlamak üzere sınırı işaretleme ve direkleri dikme süreci yüzde 90 oranında tamamlandı. Bu çalışma ilerledikçe güvenlik garantilerinin oluştuğuna ve savaşın zemin kaybedip mantıksızlaştığına dair inanç da o kadar güçleniyor." dedi.

“Azerbaycan sınırına direklerin iki ülke arasında yeniden savaş çıkma olasılığını ortadan kaldırmak için koyulduğunu” vurgulayan Paşinyan, “sınır belirleme sürecinin kesilmesi halinde yeni bir savaş çıkabileceği”ne de dikkat çekti.

Kaynak: istiklal.com.tr