İsrail ve Filistin arasında hala devam eden savaştan sonra İran ve İsrail arasındaki gerginlik gündeme geldi. Bu gerginlik yeni bir savaş mı çıkıyor? sorusunu da akıllara getirdi. Hal böyle olunca ülkelerin nükleer gücü de merak edilip araştırılmaya başlandı. Peki “Türkiye'de nükleer silah var mı, yok mu? Hangi ülkede ne kadar silah var?” İşte araştırılan ayrıntılar…

TÜRKİYE’DE NÜKLEER SİLAH VAR MI?

Türkiye, Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya ile birlikte kendi nükleer silahı olmayan ancak NATO'nun nükleer paylaşım kapsamında silahlara ev sahipliği yapan ülkeler arasındadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki yıllarda bu konuya dair şu açıklamalarda bulunmuştu;

"Birlerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum" dedi.

Türkiye, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasını 1980'de imzaladı. Türkiye ayrıca, her türlü nükleer infilakı yasaklayan Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması'na da 1999'da imza attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nükleer silahlarla ilgili yaptığı açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi;

"Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke yok, hepsinde var. Hatta isim vermeyeceğim. Bir tanesi şu anda cumhurbaşkanı değil, ziyarete gittiğimde bana dedi ki, 'Bize böyle böyle diyorlar, benim elimde şu anda 7 bin 500 kadar nükleer başlıklı var ama Rusya'nın Amerika'nın elinde 12 bin 500, 15 bin nükleer başlıklı füze var, ben de yapacağım' dedi. Şimdi hale bakın, onlar nerede, neyin yarışını yapıyor, bize de ne diyorlar? 'Sakın ha sen yapma' diyorlar. Yanı başımızda İsrail. Var mı? Var. Ve bütün her şeyiyle onunla korkutuyor. Değerli kardeşlerim biz şu anda çalışmamızı yürütüyoruz."

Analistler ise bu konuda İsrail'in oldukça büyük nükleer mühimmat deposuna sahip olduğunu söylüyor ama İsrail nükleer silah konusundaki politikasını belirsiz halde bırakıp, nükleer güce sahip olduğu söylemlerini ne doğruluyor ne de reddediyor.

HANGİ ÜLKEDE KAÇ NÜKLEER SİLAH VAR?

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2023 yayınlamış olduğu rapora göre, dünyada 12 bin 512 nükleer savaş başlığı bulunuyor. Rusya, 5 bin 889 nükleer savaş başlığıyla, nükleer güce sahip ülkeler arasında ilk sırada yer almakta. Rusya'yı 5 bin 244 başlıkla ABD ve 410 nükleer başlıkla Çin takip ediyor. Fransa'nın 290, İngiltere'nin 225, Pakistan'ın 170, Hindistan'ın 164, İsrail'in 90, Kuzey Kore'nin ise tahminlere göre 30 nükleer savaş başlığı bulunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ