TUA'nın, sosyal medya hesabı üzerinden, bu gece ülkenin çeşitli noktalarından izlenen meteor olayına ilişkin bilgi paylaşımı yapıldı.

Söz konusu meteorun heyecana neden olduğu ve sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşıldığı belirtilen açıklamada, meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renklerin gök taşının kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi etmenlere bağlı olarak farklılık gösterdiği aktarıldı.

Türkiye Uzay Ajansı, meteor olayını 4 maddeyle açıkladı:
1. Kimyasal bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, atmosferde yanarken farklı renkler oluşturabilir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum ise mor renk meydana getirebilir.
2. Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturabilir.
3. Atmosfer koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturabilir.
4. Meteoridin boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler. Bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirir.

Kaynak: AA