Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, denizlerin temizliğinin önemli bir göstergesi olan mavi bayrakplajların sayısının her geçen yıl arttığı vurgulandı. Mavi bayrağın dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

> "Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden mavi bayrakta bu yıl da yerini kimselere kaptırmayan Türkiye, 567 plaj ile İspanya ve Yunanistan'ın ardından en temiz denizlere sahip 3'üncü ülke konumunda."

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Mehmet Özhaseki, Mavi Bayrak Programı'nın gönüllülük esasına dayanan uluslararası bir çevre ödülü programı olduğuna dikkat çekerek, programın dünyada 50 ülkede uygulandığını belirtti.

Bakan Özhaseki'nin Açıklamaları:

Bakan Özhaseki, mavi bayrakla ilgili ödüllerin her yıl mayıs ayında açıklandığını hatırlatarak, 2002'de 140 olan mavi bayrak ödüllü plaj sayısının bu yıl da arttığını ve Türkiye'de daha fazla plajda mavi bayrağın dalgalanacağını ifade etti. 

> "567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat mavi bayrak aldı. Hedefimiz bayrak sayısında dünya birinciliği."

Plajlara Ait Bilgilere Bakanlığın İnternet Sitesinden Ulaşılabiliyor

Mavi bayrak için temel oluşturan yüzme alanlarına dair profil belgeleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanıyor. Türkiye'de bulunan 1400 plaja yönelik bilgiler, "plaj.csb.gov.tr" adresinde yayımlanıyor. Burada, yüzme alanlarına ait koordinat, derinlik gibi fiziksel özelliklerini gösteren bilgilerin yanı sıra meteorolojik özellikler ve dalga risk durumları gibi alınacak önlemler de yer alıyor.

Kaynak: AA