Türkiye, 2024 yılında Bölgesel Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemler (GGAÖ) kapsamındaki 51. MAG Dönem Başkanlığı'nı üstlendi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, Türkiye, bu sorumluluğu üstlenerek 17-18 Nisan 2024 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan 51. MAG toplantısına ev sahipliği yapacak.

MAG (Multinational Arms Control Group - Çok Uluslu Silah Kontrol Grubu), bölgesel Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemler alanında iş birliğini ve diyalogu teşvik eden önemli bir platformdur. Bu çerçevede faaliyet gösteren RACVIAC (Regional Arms Control Verification and Implementation Assistance Centre - Bölgesel Silah Kontrolü Doğrulama ve Uygulama Yardım Merkezi), Güneydoğu Avrupa ülkelerine eğitim desteği sağlamak ve bölgesel diyalogu artırmak gibi hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

RACVIAC'ın asli üyeleri arasında Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan bulunmaktadır. Bu ülkeler, bölgesel barış ve güvenliğin korunması, silahların kontrolü ve uluslararası antlaşmalara uyum konularında iş birliği yaparak bölgenin istikrarını ve güvenliğini sağlamaya yönelik çabalarda birlikte çalışmaktadır.

Kaynak: ANKA