Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan satır başları:

- Azerbaycan'a verdiğimiz desteği yineledik. Kahramanmaraş'ta inşa edilen deprem konutlarına duyduğumuz gururu dile getirdik ve bu konutları, aramızdaki sarsılmaz kardeşlik bağının bir sembolü olarak gördüğümüzü vurguladık. Ayrıca, Azerbaycan'a iadesi planlanan 3 yıldır işgal altında bulunan 4 köyün konusundaki mutabakatı memnuniyetle karşıladık.

- Türkiye olarak kalıcı barışa ulaşılması için her türlü çabayı göstereceğimizi ifade ettik.

- Adliyenin kapısını adaletin kapısına dönüştürmek için pek çok adım attığımızı ve bu çabalarımızın mevcut anayasadaki sorunları giderdiğini belirttik. Ancak, 82 Anayasası'nın yamalı bohça haline gelmesinden dolayı üzgün olduğumuzu ifade ettik.

- Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, 85 milyon olarak yeni yüzyılda yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inandığımızı dile getirdik.

- Savunma sanayiindeki başarılarımızı ve dışa bağımlılığımızın azaldığını paylaştık. Savunma ihracatımızın artışını ve SİHA teknolojisindeki liderliğimizi vurguladık. Ayrıca, Bayraktar AKINCI TİHA'nın İran'daki arama kurtarma çalışmalarında gösterdiği başarıyı paylaştık.

- Yunanistan ile ilişkilerimizin artmasından memnuniyet duyduğumuzu ifade ettik ve ortak menfaatlerimiz doğrultusunda uzlaşma zemini aramaktan kaçınmayacağımızı belirttik.

- Çiftçilerimize yönelik yeni kredi oranlarının hayırlı olmasını diledik ve çiftçilerimizin yanında olacağımızı vurguladık.

- Aile yapımızın korunması ve doğurganlık hızındaki düşüşle mücadele etme gerekliliği üzerinde durduk.

- İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü üzerine duyduğumuz üzüntüyü paylaştık ve bir günlük yas kararı aldığımızı açıkladık.

Kaynak: istiklal.com.tr