Park etme, sürücülerin genellikle en fazla zaman harcadığı ve en zorlandığı manevralardan biri olarak bilinir. İspanya'da yapılan istatistiklere göre, bir İspanyol sürücü gününün en az 16 dakikasını araç park etme ve park etmek için uygun yer arama işlemine harcıyor. Günde en az 2, en fazla 6 kez bu manevrayı yapmak zorunda kalıyorlar.

Park ederken diğer araca tamponunun çarpması gibi kazaların cezası ise 80 eurodan başlıyor. Park sensörleri gibi teknolojik çözümler bu soruna çözüm sunabilirken, birçok sürücü bu sensörlerin uyarılarını dikkate almıyor ve diğer araca çarpıncaya kadar manevraya devam ediyor.

İspanya'da yayınlanan El Debate haberinde, Türklerin bulduğu otomobil park etme yöntemi gündeme geldi. Bu yöntemde, su dolu iki ayrı şişe ön ve arka tamponlara yerleştiriliyor. Şişelerin içine konulan minik borular ise yolcu bölmesine kadar uzanıyor ve bir bardağın içinde son buluyor. Araç park ederken başka bir araca temas edildiğinde, suyun basıncı şişeyi deforme ediyor ve bu basınç arttıkça su, boru yoluyla yolcu kabinindeki bardağa ulaşıyor. Böylece sürücü, diğer araca zarar vermeden park mesafesini aldığını anlayabiliyor.

Ekran Görüntüsü 2024 05 10 012958

Bursa'da yaşayan ve kendini direksiyon usta öğreticisi olarak tanımlayan kadın paylaştığı gönderide bu yönteme "Sulu Geri Görüş Kamerası" adı verdi.

Kaynak: istiklal.com.tr