Otokar, NATO ve Birleşmiş Milletler'in tedarikçisi olarak tanınan bir şirket olarak, kara, deniz, hava savunma, sınır güvenliği, uzay ve siber güvenlik sektörlerindeki en son teknolojilerin sergilendiği BSDA'da ARMA 8X8 ve COBRA II gibi zırhlı araçlarıyla katılım gösterdi.

COBRA II Pikap versiyonu, modüler yapısı ve üstün hareket kabiliyeti ile öne çıkıyor. COBRA II, 15'ten fazla ülkede, 20'den fazla kullanıcı tarafından Birleşmiş Milletler ve NATO görevlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Farklı Görevlere Uyum Sağlayacak Yetenekte

COBRA II Pikap versiyonu, yüksek koruma ve taşıma kapasitesiyle büyük iç hacmi sayesinde dikkat çekiyor. Tasarımı, geniş silah entegrasyonu ve görev donanım-ekipman seçenekleriyle dikkat çeken bu araç, lojistik destek, mühimmat taşıma, saha bakım ve kurtarma gibi farklı görevler için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

COBRA II Pikap, modüler tasarımı sayesinde farklı görevlere adapte edilebilir. Geniş yükleme alanı, ağır yüklerin, büyük ekipmanların ve silah sistemlerinin taşınmasını kolaylaştırır, bu da operasyonel ihtiyaçlara uygun şekilde çeşitli malzemelerin güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar.

Romanya'da Gelecek Planları

Otokar, Romanya Savunma Bakanlığı tarafından açılan "4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar İhalesi"ne katılarak Romanya Silahlı Kuvvetlerine hizmet vermeyi hedefliyor. Yerel üretim faaliyetlerinin yanı sıra araştırma ve geliştirme faaliyetlerini de içerecek şekilde Romanya'daki tesisini Avrupa'daki işleri için stratejik bir merkez olarak kullanmayı planlıyor.

Otokar, Romanya'daki yerel tedarikçiler ve alt sistem üreticileriyle iş birliği yaparak ülkedeki yerel katma değeri artırmayı ve Romanya'nın savunma kabiliyetlerinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak: AA