Azerbaycan petrolü “hala” Türkiye üzerinden İsrail’e aktarılıyor. Hükumet, İsrail ile ticareti kestiğini söylese de Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden Hayfa Limanı’na ham petrol sevkiyatını sürdürüyor. Hani Ticaret Bakanlığı, Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verilinceye kadar İsrail ile her türlü ihracat ve ithalat işlemini durdurmuştu? Ceyhan’dan İsrail kayıtlı doğrudan satış bulunmasa bile İsrail ile hala ticaret yapan ülkelere köprü olmak bu ticarete ortak olmak anlamına gelmiyor mu?

Her gün boykot çağrısı yapan, Filistin’deki soykırıma en çok ses çıkaran Türkiye, Gazze’deki masumların üzerine sürülen tankların, çocukların üzerine bomba atılan uçakların yakıtını İsrail’e ulaştırmaktan rahatsız olmuyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

İsrail’in en önemli petrol tedarikçilerinden ikisi Kazakistan ve Azerbaycan yani Türk Devletleri Teşkilatı’nın iki üyesi. Günde 220.000 varil ham petrol ithal eden İsrail’in bu ihtiyacının yüzde 60’ını bu iki devlet karşılıyor. Ceyhan boru hattını işleten Türkiye ise soykırımın sürmesi için gerekli olan bu petrolün İsrail’e ulaştırılmasına aracılık ediyor. Türk Devletleri Teşkilatı, Müslümanlara yapılan zulmü kınamak için mi kuruldu? Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerin elindeki kaynakları satmak için İsrail’e ihtiyacı mı var? Hayır!

Dünya çapında büyük bir enerji krizi yaşanırken elinde enerji gibi bir gücü bulunduran ülkeler, bunu niçin katil İsrail ve yancılarını durdurmak için kullanmaz? Avustralya, Latin Amerika, İspanya gibi ülkeler İsrail’e cesurca tepkiler gösterirken Filistinlilerin asıl güvendiği Türk-Müslüman ülkeler, nasıl olur da bu kadar pasif kalabilirler?! Üstelik bu zulmü durduracak askeri ve ekonomik kuvvete sahip iken kınamanın ötesinde bir eylemde bulunmamaları akla tek mantıklı cevap getiriyor: Vanayı işleten Türkiye gibi görünse de sahipleri Yahudi olmalı. Türkiye’deki önemli birçok işletmede gizli ortak oldukları gibi hani.

Elbette Türkiye, Azerbaycan ya da Kazakistan’ın ellerindeki petrolü nereye satacaklarına karışma hakkı yok. Zira Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı anlaşmasına göre Türkiye, boru hattından gönderilen petrole karışma yetkisine sahip değil. Fakat bu iki ülkenin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda Türkiye ile aynı misyon ve vizyonu paylaşıyor olması, Türkiye’nin süreci etkileme gücünün olduğunu gösterir. Azerbaycan, tarihinde yaşadığı zulümleri unutmuş ise hatırlatmak ve beslediği yılanın bir gün onlara da dokunacağını bildirmek gerek.

Ermenilerle yaşadığı krizde sadece İsrail’in yanlarında olduğunu iddia eden Azerbaycan, belli ki petrol satmaya devam edecek. Ne de olsa aynı soykırımı, Ermenilere karşı kendileri de uygulamıştı. Katil İsrail’in yanında olmalarına şaşırmamak gerek. Hakikaten ne kadar da benzer insanlık suçları işliyorlar. Azerbaycan, ülkedeki paramiliter grupları bahane ederek kendi topraklarındaki tüm Ermeni halkını cezalandırmış, bölgeye insani yardım girişini engellemişti. Ermenilerin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını yok saymıştı. Anlaşmalarda verdiği sözleri de yerine getirmemişti. Ne kadar da İsrail’e benziyorlar değil mi? Türkiye, Azerbaycan’a karşı koyacağı basit bir tepki ile anlaşma şartlarına uymalarını sağlayabilirdi ancak Azerbaycan’a koşulsuz destek olmayı tercih etti.

Aynı İsrail gibi Azerbaycan için de hak, hukuk, vicdan, özgürlük kavramların anlamı yok. İkisi de çıkarı olmadan kesip attığı tırnağından bile vazgeçmez. Bu sebeple Türkiye’nin konuya el atması şart. İsrail’in kan damarlarını besleyen Azerbaycan ve Kazakistan’a da tepki gösterilmesini, gerekirse diplomatik yaptırım uygulanmasını bekliyoruz. Dünyada din sahibi olan ya da olmayan tüm vicdanlı insanlar, Hristiyanlar bile ayaklanıp eylem üstüne eylem yaparken biz hala neyi bekliyoruz? Bir avuç insanın yaptığı boykotla mı duracak bu katiller? Rahatından, lüksünden vazgeçmek istemediği için boykota destek vermeyen, dış güçlere çalışıp içerde Türkiye’nin kaymağını en çok yiyen kitle dışında herkes, Türkiye’den zulme karşı somut bir adım bekliyor.

Zulüm bizden ise ben bizden değilim! Firavun’a karşı olmak yetmez, Musa’nın da yanında olacaksın! Azerbaycan’ın petrolünü katil İsrail’e taşımayı durdurun. Azerbaycan, Filistinli çocukların kanına girmekte herhangi bir sorun görmüyor olabilir ancak gaflet uykusunda olanlar müstesna, vicdanlı ve ahlaklı Türk Milleti olarak bizim isteğimiz: VANALARI KAPAT TÜRKİYE!