Soyer, "Anketleri izliyorum. Aradaki farkın azaldığını görüyorum. Birçok ilçede sıkıntı olduğuna dair duyumlar alıyorum. Dolayısıyla da biraz kaygılıyım" şeklinde konuştu.

Aday gösterilememesinin kurultaydaki duruşunun önemli bir sebep olabileceğini belirten Soyer, "Olabilir bir başkasını desteklersiniz ama bu, böyle bir karar verilmesini gerektirecek bir şey olmamalı. Biz düşman değiliz, biz sadece kurultayda bir tercihte bulunduk" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Özgür Özel ile yaşadığı bir konuşmayı da aktaran Soyer, "Özgür Özel, 'Cemil Bey'e destek olmanızı talep olmayacak ama bu size yakışır' dedi. Ben de, 'CHP'li bir belediye başkanına sahip çıkmakta genel başkana yakışır' dedim. Böyle bir tablo varken birlikte yol arkadaşlığı yapmak mümkün gözükmüyor" şeklinde konuştu.

Aday belirleme sürecine ilişkin kırgınlığını da ifade eden Soyer, "Merkez Yürütme Kurulu'nda belediye başkan adaylığı görüşülecekken, 5 dakika önce 'Sizin isminiz girmeyecek MYK'ya' diye bana haber verildi. İkincisi de bu kadar süreç yaşandı, bir teşekkür edilmedi. Bunlara çok kırgınım" dedi.

Soyer ayrıca, "Özgür Bey bana, 'Cemil Bey'e destek olmanızı talep edecek değilim ama bu size yakışır' dedi. Ben de, 'CHP'li bir belediye başkanına sahip çıkmakta genel başkana yakışır' dedim. Böyle bir tablo varken birlikte yol arkadaşlığı yapmak mümkün gözükmüyor. Hiçbir ankette düşük çıkmadım" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in performansıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Soyer, "CHP gibi bir siyasi parti çok kucaklayıcı olmalı. Başka türlü büyüyemezsiniz. Anamuhalefet partisinin donanımlı, kapsayıcı, sağlıklı politikalar ortaya koyuyor olması lazım. Kurultay nedeniyle ayrıştıran veya başka gerekçelerle daraltan, kucaklamayan, kapsayıcı olmayan bir anlayış maalesef o iktidarın mutlak gücünü dizginleyici rol oynayamaz. Bugün giderek böyle bir noktaya gelmekte olduğumuzdan kaygı duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Özgür UZUN