Cumhurbaşkanı Lazarus Chakwera, ülkenin Başkan Yardımcısı Saulos Chilima ve Eski First Lady Shanil Dzimbiri'yi taşıyan bir askeri uçağın Malavi'nin kuzeyindeki dağlık ormanlarda kaybolduğunu açıkladı. Uçakta, Başkan Yardımcısı Chilima ve Eski First Lady Dzimbiri'nin yanı sıra sekiz kişi daha bulunuyordu. Uçak, Malavi'nin başkenti Lilongwe'den sabah 9:17'de kalkmış ve yaklaşık 45 dakika sonra 370 km kuzeydeki Mzuzu Uluslararası Havaalanı'na inmesi planlanmıştı.

Chakwera, kötü hava koşulları ve düşük görüş mesafesi nedeniyle hava trafik kontrolünün uçağa iniş yapmamasını ve geri dönmesini söylediğini belirtti. Ancak kısa bir süre sonra uçakla irtibat kesildi ve radardan kayboldu.

Cumhurbaşkanı Chakwera, olayı "yürek parçalayıcı" olarak nitelendirerek, arama çalışmaları için tüm kaynakların seferber edildiğini vurguladı. ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail'in arama operasyonuna yardım teklif ettiğini ve özel teknolojiler sağladığını belirtti.

Grup, eski bir hükümet bakanının cenazesine katılmak üzere seyahat ediyordu ve uçakta bulunanlardan üçü askeri mürettebattı. Chakwera, tüm Malawililerden uçakta bulunan herkes ve aileleri için dua etmelerini istedi. Başkan Yardımcısı Saulos Chilima, 2020 yılından bu yana bu görevde bulunuyor.

Kaynak: istiklal.com.tr