Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,1 azalış göstererek 8 bin 827 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56,1 azalışla 14 bin 742 oldu.

Yabancılara konut satışı da yüzde 2 seviyelerine geriledi. İpotekli satışlardaki düşüş ve yabancılara konut satışının azalması sonucu konut sektöründe durağanlık olduğu gözlendi.

Konut kredilerine getirilen kısıtlamalar ve kira artış oranı sınırının devam etmesi yatırım amaçlı konut alımının düşmesine nedenler olarak görülüyor. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut kredilerindeki faiz oranlarının yükselmesinin ipotekli satışları olumsuz etkilediğini belirtti. Özel bankalarda aylık faiz oranlarının yüzde 3'lere çıktığını ve krediye erişimin zorlaştığını vurguladı.

Konut piyasasında durgunluk olduğunu ifade eden Özelmacıklı, konut fiyatlarının durağanlığını koruduğunu söyledi. Konut fiyatlarının enflasyona göre değer kaybı yaşadığını belirten Özelmacıklı, kredi çekmek isteyenlere getirilen kısıtlamaların ve kira artışına yapılan sınırlamaların yatırım amaçlı konut alımını düşürdüğünü dile getirdi.

Arsa ve arazi satışlarının arttığını ve konut dışındaki gayrimenkul piyasalarının hareketli olduğunu belirten Özelmacıklı, vatandaşların alternatif yaşam alanlarına ilgisinin sürdüğünü ifade etti. Arsa ve arazi satışlarının konuta göre yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu belirtti ve vatandaşların deprem riski ve şehir merkezlerindeki yaşamın zorlaşması nedeniyle arsa ve araziye ilgi gösterdiğini söyledi.

Editör: Ali Özgür UZUN