TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edilen TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, "TikTok" kullanımını TSK personeline yasakladı. Ayrıca, 1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 tarihinden sonra Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın kadın ve erkek 25 hizmet yılının tamamlanması halinde emekli aylığı bağlanacak.

Teklif kapsamında, Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, sağlık durumu dışında diğer nedenlerle okuldan çıkarılan öğrencilere, devlet tarafından yapılan masrafların iki katı olarak ödeme yapılacak.

Milli Savunma Bakanlığı, savunma sanayisi firmalarının denetimini hızlandırmak için yeni bir düzenleme getiriyor. Buna ek olarak, TSK'nin modernizasyonu ve savunma sanayisinin geliştirilmesi için ayrılan özel gelirlerin yetersiz kalması durumunda, Cumhurbaşkanına ödenek eklemesi yetkisi verilecek. Sözleşmeli erbaş ve erlerin kadroları ile uzman erbaşlığa geçiş işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından koordineli bir şekilde yürütülecek.

Editör: Gaye SARI