Eski ABD Başkanı Donald Trump, geçmişte ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklamaya çalıştığı TikTok'u şimdi genç seçmenlere ulaşmak için kullanmayı planlıyor.

Trump, dün gece açtığı teyidli hesabından ilk paylaşımını kısa bir video görseli ile yaptı. İlk paylaşımında "Burada olmak gurur verici." ifadesini kullanan Trump'ın hesabının takipçi sayısı kısa süre içinde milyonları aştı.

Özellikle kasımda yapılacak başkanlık seçimlerinde genç seçmenlere ulaşmak için TikTok'a girdiği yorumları yapılan Trump'ın katılımı, TikTok'un ABD Kongresinde yasaklanması tartışılan sosyal medya platformu için de bir kazanım olarak görülüyor. TikTok'un ABD'de 170 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Trump, başkanlığı döneminde TikTok'u ulusal güvenlik gerekçesiyle kapatmak istemiş ancak federal mahkeme engeline takılmıştı. TikTok'un ABD'deki kullanıcılarına ait bilgilerin Çin yönetimine iletilmesi iddiaları üzerine ABD Kongresinde tartışılan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti. Tasarı, Senato'da görüşülmek üzere gönderilmiş durumda. ABD Başkanı Joe Biden ise tasarıyı imzalayacağını açıklamıştı.

Kaynak: AA