Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016 başkanlık seçimleri sırasında ilişki yaşadığı yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels'a "sus payı" ödeme suçlamasıyla yargılandığı davanın son aşamasına gelinmiş durumda. Kapanış konuşmalarının ardından 12 jüri üyesi, kapalı kapılar ardında müzakerelere başladı. Jüri üyelerinin karara varması ne kadar süreceği belirsiz olsa da, son beş hafta boyunca duydukları ve gördükleri kanıtlar ile ifadeleri titizlikle tartışacakları biliniyor.

Trump, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, suçlamaları yalanlayarak Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa'nın bile bu suçlamaları yenemeyeceğini belirtti ve "Her şey hileli" dedi.

Davanın yargıcı Juan Merchan, müzakerelerin başlamasından önce jüriye önemli bir uyarıda bulundu. Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in ifadesine tek başına güvenilmemesi gerektiğini vurgulayan Merchan, jüri üyelerine diğer kanıtların varlığını da göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtti.

Trump'ın avukatlarından Todd Blanche ise Cohen'in yalan söyleme geçmişi olduğunu hatırlatarak jüriye, Cohen'in güvenilirliğine dair şüphelerini dile getirdi. Blanche, Cohen'i "tüm zamanların en büyük yalancısı" olarak nitelendirdi.

Trump'ın suçlu bulunması halinde kararı temyiz etmesi beklenirken, bu yıl yapılacak seçimlerde aday olması durumunda başkan seçilmesine herhangi bir engel teşkil etmeyecek. Trump hakkında üç ayrı ceza davası daha bulunmasına rağmen, bu davaların 5 Kasım'daki seçimlerden önce mahkemeye taşınması beklenmiyor.

Kaynak: İHA