Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels'a 2016 başkanlık seçimleri öncesinde "sus payı" ödemek ve ödemeyi gizlemekle suçlandığı davaya ilişkin tanıklık yapan eski avukatı Michael Cohen, Trump'ın özel hayatıyla ilgili hikayelerin ortaya çıkmasından endişe duyduğunu ve seçim kampanyası konusunda paniğe kapıldığını belirtti. Cohen'a göre, Trump, bu skandalların başkanlık kampanyasına zarar vereceğinden endişeliydi ve Cohen'a, "Hazırlıklı ol, bir sürü kadın ortaya çıkacak" dedi. Trump'ın ödemelerin sadece başkan adaylığı üzerindeki etkisiyle ilgilendiğini vurgulayan Cohen, Trump'ın eşi Melania Trump'ı düşünmediğini, bunun tamamen seçim kampanyasıyla ilgili olduğunu ifade etti. Cohen, Trump'ın kendisine, "Seçimi atlatmaya bak. Kazanırsam bunun bir önemi kalmayacak. Çünkü başkan olmuş olacağım. Kaybedersem de umurumda olmayacak" dediğini aktardı.

Cohen ayrıca, Trump'ın başka skandalları da örtbas etmek için ödemeler yaptığını ve eski Playboy modeli Karen McDougal'a yapılan ödemeyi örnek gösterdi. Cohen'a göre, Trump, McDougal'ın hikayesinin yayınlanmamasını istedi ve National Enquirer dergisinin eski yöneticisi David Pecker’in Trump hakkındaki olumsuz haberleri engelleme konusunda kendilerine yardım ettiğini de sözlerine ekledi.

Hapis cezası alabilir

Kamuoyunda “sus payı” davası olarak da bilinen davada Trump, ilişki yaşadığı müstehcen film oyuncusu Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri öncesinde “sus payı” ödemek ve ödemeyi örtbas etmek için resmi kayıtlarda tahrifat yapmakla suçlanıyor. Trump'ın ABD tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk eski ABD Başkanı olması nedeniyle önem taşıyan dava sonunda Trump’ın 4 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Kaynak: İHA