Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels'a 2016 başkanlık seçimleri sırasında "sus payı" ödediği suçlamasıyla yargılandığı davaya New York'taki Manhattan Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Yargıç Juan Merchan, mahkeme çalışanları ve aileleri hakkında konuşma yasağını hatırlatarak, Trump'ın yasağı 9 kez ihlal ettiğini belirtti. Her ihlal için biner dolar olmak üzere toplamda 9 bin dolar para cezasına çarptırıldığını açıklayan Yargıç Merchan, Trump'a cezayı ödemesi için haftanın sonuna kadar süre verdi. Yasağı ihlal etmeyi sürdürmesi durumunda Trump'ın hapis cezası alabileceği uyarısı yapıldı.

Duruşmada, bankacı Gary Farro, Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'e Stormy Daniels'a 130 bin dolarlık ödemeyi yapmak için kullanılan banka hesabını açma konusunda yardımcı olduğunu ifade etti. Trump'ın avukatları ise bu ödemenin başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilemek için değil, Trump'ın adını ve ailesini korumak amacıyla yapıldığını öne sürdü.

Davada, Stormy Daniels ve Karen McDougal'ı National Enquirer adlı dergi ile yapılan görüşmelerde temsil eden Avukat Keith Davidson da tanık olarak dinlendi. Davidson, derginin o dönemdeki yöneticisi David Pecker'ın, Trump'la ilgili iddiaları içeren haberleri satın aldığını söyledi. Davidson, Pecker ile Trump arasında bir bağ olduğunu, derginin yayınlanmayacak hikayeleri satın alarak Trump'a zarar gelmesini engellemeyi hedeflediğini belirtti.

"Sus payı" davasında Trump, Stormy Daniels'a 2016 başkanlık seçimleri öncesinde “sus payı” ödemek ve bu ödemeyi örtbas etmek için resmi kayıtlarda tahrifat yapmakla suçlanıyor. Davanın sonunda Trump'ın 4 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor. Manhattan Ceza Mahkemesi, davanın yargılamasına Perşembe günü devam edileceğini duyurdu.

Kaynak: İHA