AFAD'ta yer alan bilgiler göre Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi.  

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Deprem Amasya, Sivas, Ordu, Erzincan, Kırşehir ve Ankara'da da hissedildi.  

KANDİLLİ DEPREMİN BÜYÜKĞÜNÜ 5.7 OLARAK AÇIKLADI

Kandilli Rasatathanesi'nde yapılan son bilirimde Tokat'ta meydana gelen depremin büyüklüğü 5.7, derinliği ise 5.0 kilometre olarak açıklandı. 

Bakan Yerlikaya, "Saha taramalarına başladık, gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 18.11'de merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntının 5,99 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Deprem çevre illerden de hissedildi.

AFAD, depreme ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi.

Sulusaray'da meydana gelen depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD'ın verilerine göre, saat 18.31'de 3,5 büyüklüğünde artçı sarsıntı kaydedildi.

"Tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya, "Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" dedi.

"İlgili kurumlarımız saha tarama çalışmalarını sürdürüyor"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tokat'ta meydana gelen depreme ilişkin açıklama yaptı.

Yılmaz, "Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili kurumlarımız saha tarama çalışmalarını sürdürüyor. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun" dedi.

"Gerekli çalışmalara başladık"

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Sulusaray ilçesi merkezli depremin ardından açıklama yaptı.

Hatipoğlu, "Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Ekiplerimiz durum değerlendirmesi yapıyor. Gerekli çalışmalara başladık" şeklinde konuştu.

"Buğdaylı köyündeki bazı miralerde ve evlerde hasar var"

Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, depremin ardından TRT Haber'de açıklama yaptı.

Yazıcıoğlu, "Buğdaylı köyündeki bazı miralerde ve evlerde hasar var. Herhangi bir can kaybı ve yaralanma olduğuna dair bir haber almadık. Tokat merkezdeki konutlarda herhangi bir sorun yok. Buğdaylı köyündeki durumu yakından takip ediyoruz" dedi.

Artçılar sürüyor

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğündeki depremden sonra artçı sarsıntılar da meydana geldi. Saat 22.31'de 4.4 büyüklüğünde bir artçı deprem yaşandı. Bu sarsıntı yerin 6 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Prof. Dr. Naci Görür, Tokat-Sulusaray'da yaşanan 4.4 büyüklüğündeki depremin büyük ihtimalle artçı olduğunu belirtti ve fay hattında hareketlenmenin fazla olduğunu söyledi. Bu nedenle güneybatısındaki bölgelerde dikkatli olunması ve hasarlı binalardan uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Saat 00.09'da 4.1 büyüklüğünde bir artçı deprem de gerçekleşti. Saat 00.10'da 3.5 büyüklüğünde başka bir artçı deprem yaşandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ