Aras, Tokat'taki depremin bir saat öncesinde yaptığı uyarılarla depremin şiddetini ve olası etkilerini nokta atışı bildi. 

Doç. Dr. Aras, yaptığı açıklamalarda, Tokat'ta gelecekte 6 ila 7,2 arasında bir deprem beklediğini ve bu durumdan kaçış olmadığını belirtti. Deprem öncesi uyarılarının ardından yaşanan 4,7 büyüklüğündeki deprem, Aras'ın tahminlerinin doğruluğunu gösterdi.

Aras, deprem sonrası yaptığı açıklamada, depremin şiddetine göre hareket etmenin yanlış olduğunu vurgulayarak, tüm sarsıntıların ciddiye alınması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Depremin şiddetini küçümsemek yerine, tedbir amaçlı binaların terk edilmesi ve yetkili kurumların bilgilendirmesi sonrasında geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

SSGEOS adlı kuruluşun da Tokat ve Muğla'da olası depremlere dair yaptığı tahminler, bölgede gergin bir bekleyişe neden oldu. AFAD'ın paylaştığı bilgilere göre, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4,7 ve 5,6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıkladı.

Aras'ın ve diğer uzmanların uyarıları ve tahminleri, deprem bölgelerinde yaşayan halkın hazırlıklı olması ve önlemler alması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: İHA