Edirne Valisi Yunus Sezer, Keşan ve Enez bölgelerindeki ziyaretlerinin ardından basına önemli açıklamalarda bulundu. Vali Sezer, bölgede yaygınlaşmaya başlayan "tiny house" veya kaçak yapıların artışına dikkat çekti. Bu yapıların hukuki olmadığını vurgulayarak, muhtarlara net talimatlar verdiklerini ifade etti. Özellikle bu tür yapıların izin verilmeyeceğini kesin bir dille belirtti.

Eddddd

Sezer, bu tiny house yapılarının hızla çoğaldığını ve her geldiğinde bu yapıları gözlemlediğini dile getirdi. Ancak bu tür yapıların altında araçların park edilmesi ve hatta bazılarında havuzların bile yapıldığını belirterek, bunların hukuki olmadığını vurguladı. Bu hafta sadece bölgede 40 tane bu tarz yapıyı kaldırdıklarını söyledi. 

Sezer, "Her geldiğimde burada mantar gibi türüyorlar. Bu tiny house adı altında 'römork' diyor adam 'plakası var' diyor ama bakıyorsun aracı koyuyor oraya, altyapısını yapıyor önüne bir de havuz yapıyor. Bu hafta 40 tane kaldırdık. Bundan sonra da bunlara müsaade etmeyeceğiz. Çünkü hukuki değil yaptıkları. Burada tarım arazilerimiz çok değerli, burası turizm bölgesi."  ifadelerinde bulundu.

Vali Sezer, bundan sonra bu tür yapıların inşasına izin verilmeyeceğini net bir şekilde açıkladı. Özellikle tarım arazilerinin bölgede çok değerli olduğunu ve bu alanların turizm bölgesi olduğunu hatırlattı. Sağlıksız yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini ve bu konuda gelecek nesillere temiz bir çevre bırakılması gerektiğini vurguladı. Hukuki olarak da bu tür yapıların izinsiz inşasının engelleneceğini ve gerekli adımların atılacağını belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı