Türkiye'nin dünya genelindeki ihracattaki payı tarihi rekor seviyeye çıktı. Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

"Ticaret Bakanlığı olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde, DTÖ’nün açıklamasına göre ülkemizin ihracatının pozitif olarak ayrıştığını görmekteyiz. Bu kapsamda, DünyaTicaret Örgütü (DTÖ) tarafından açıklanan verileri baz aldığımızda, küresel mal ihracatı 2023 yılında %5 oranında azalışla 23,8 trilyon dolar olarak gerçekleşirken Türkiye’nin mal ihracatı zayıf küresel talep ve deprem felaketlerine rağmen %1 oranında artışla 256 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Böylece Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı pay 2022 yılında %1,02 iken 2023 yılında 0,06 puan artışla %1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Küresel mal ticaretinde bölgesel farklılıklar göze çarpıyor. Avrupa'da ithalat talebi keskin bir şekilde azalırken, Kuzey Amerika'da düşüş yaşandı, Asya'da ise sabit kaldı. Enerji ihracatçısı ekonomilerde ise mal ihracatı arttı. 2022'de %3 artan mal ticaret hacmi, 2023'te %1,2 oranında geriledi. DTÖ, küresel ticaret hacminin 2024'te %2,6 ve 2025'te %3,3 artmasını bekliyor. Ancak bölgesel çatışmalar, jeopolitik gerilimler ve politik belirsizlikler tahminler üzerinde önemli aşağı yönlü riskler oluşturuyor.

Küresel hizmet ihracatı ise %9 oranında artarak 7,8 trilyon dolara ulaştı. Türkiye'nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşti ve küresel ihracattan aldığı pay %1,3 ile rekor seviyeye çıktı.

Ticaret Bakanlığı olarak, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat stratejilerimizle Türkiye'nin küresel üretim ve ticaretteki payını artırmak için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu güçlendirmek için küresel ticaret eğilimlerini yakından izliyor ve elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam edeceğiz.

Kaynak: HABER MERKEZİ