THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, THY'nin Türkiye'nin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağladığını vurguladı. Geçen yıl THY'nin Türkiye'ye 18 milyar dolar döviz kazandırdığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin dizi sektörüyle İspanya'da önemli bir tanıtım etkisi yarattığını ifade etti.

Havacılık sektöründeki uçak üretim sıkıntılarına da değinen Bolat, Türkiye'de bazı kritik uçak parçalarının üretildiğini ve bu kapasitenin Airbus gibi şirketlerin tedarik zincirlerini güçlendirebileceğini söyledi. Ancak kısa vadede uçak eksikliklerinin süreceğini, bu nedenle bazı iç ve dış hatlarda kapasite azaltmak zorunda kalacaklarını açıkladı. İç hatlarda alternatif ulaşım yollarının olduğu yerlerden çekilerek, dış hatlarda ise turist çekmek için odaklanacaklarını belirtti.

Bolat, uzak hatlarda Türkiye'ye turist çeken seferlerin önemine dikkat çekti. Türkiye'ye tatil yapmak için gelen yolcuların, THY'nin gelirini artırdığını ve bu tür yolcuların bilet fiyatlarındaki artışları tolere edebildiğini ifade etti. THY'nin dünya genelinde yolcuları en hızlı şekilde sevdiklerine kavuşturan bir havayolu olma özelliğini koruyacağını da sözlerine ekledi. Türkiye'nin medeniyetlerin birleşme noktası olduğunu anlatmanın önemini vurgulayan Bolat, bu mesajı dünyaya yaymaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: istiklal.com.tr