Threads, geçtiğimiz yıldan beri kullanılan bir sosyal medya platformudur. Türk Rekabet Kurumu, Meta’nın metin tabanlı sosyal medya platformu olan Threads hakkında verdiği kararı açıkladı. Peki “Threads kapandı mı, neden kapanıyor? Threads nasıl kapatılır?” İşte bu soruların yanıtları…

THREADS KAPATILDI MI?

Threads, Türk Rekabet Kurumu’nun ara emri gereğince Türkiye’de geçici olarak kapatıldı. Meta’nın Twitter eski adı ile bilinen X’e rakip olarak çıkardığı metin tabanlı Threads uygulaması geçtiğimiz günden beri Türkiye’de geçici olarak kapatıldı.

META tarafından yapılan açıklamada, Rekabet Kurumu’nun Threads ile Instagram arasında veri paylaşımını yasaklayan geçici bir tedbir kararı aldığı belirtti. 

Bu açıklamada, “Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmanın dışında herhangi bir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı, sorun giderici tavır ile iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’deki Threads kullanıcıları, profillerini silmeden dondurabilecek ya da profillerini tümüyle silebilecek. Açıklamaya göre Threads Türkiye’ye döndüğü zaman, profilini dondurmayı seçen kişilerin gönderileri ve başkalarıyla etkileşimleri tekrar görünür olacak.

THREADS NASIL KAPATILIR? THREADS PROFİLİ DONDURANLAR DİKKAT!

Threads profillerini dondurmayı tercih eden kişiler diledikleri zaman “Bilgilerini İndir” aracı üstünden gönderilerini indirebilecek ve mevcut olan paylaştıkları içeriklerini koruyabilecek. 

Türkiye’de Facebook, Instagram, WhatsApp veya diğer META hizmetleri ile diğer ülkelerde Threads kullanımı bundan etkilenmeyecek. Geçtiğimiz ay Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak için hakim durumunu iyiye kullanmadığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada uygulama için geçici tedbir kararı alınmasına kadar götürmüştü. 

Threads adlı sosyal medya platformunun açarak profilinize giriş yapın. -Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayın, ayarları açın. -Hesap bölümüne girerek ''Profili dondur'' butonuna basabilirsiniz. Son aşamada altta yer alan ''Threads profili düzenle'' kısmına tıklayarak ''Dondur'' seçeneğine basabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ