Nevşehir'in Göreme beldesinde turistlere yönelik tur düzenleyen bir firmaya ait sıcak hava balonu, iniş esnasında ters rüzgarla karşılaşarak acil iniş yaptı. Balon, kayalıkların arasında kalarak zor anlar yaşadı.

İÇİNDE 20 TURİST VARDI

Sıcak hava balonunda 20 turist, pilot ve yardımcı pilot olmak üzere toplam 22 kişi bulunuyordu. Paşabağı bölgesinde saat 05.20'de kalkış yapan balon, Çavuşin harabeleri ve Zelve Açık Hava Müzesi üzerinde gezdikten sonra Aşk Vadisi'nde turunu tamamladı. Ancak iniş sırasında ters rüzgar nedeniyle balon kayalıklara sürtünerek acil iniş yaptı.

KAYALIKLARA SIKIŞTILAR

Olayın ardından bölgeye hızla sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Balondaki yolcular güvenli bir şekilde tahliye edilerek herhangi bir yaralanma veya sıkıntı yaşamadan otellerine götürüldü. Kayalıklara sıkışan balon, görevliler tarafından bulunduğu yerden çıkarıldı.

"TERS RÜZGAR GELDİ"

Sıcak hava balonu pilotu Caner Uzun, hava olaylarıyla zaman zaman karşılaştıklarını belirterek, ters rüzgara rağmen emniyetli bir iniş gerçekleştirdiklerini ifade etti. Uzun, "Paşabağı bölgesinde saat 05.20'de kalkış yaptık. Çavuşin harabeleri, Zelve Açık Hava Müzesi'nin üzerinde gezip Aşk Vadisi içinde turumuzu tamamladık. Daha sonra Aşk Vadisi karşısına iniş planladık. O anda ters bir rüzgar geldi. Kayalara sürterek iniş yaptık. Hiçbir misafirimizde yaralanma veya herhangi bir sıkıntı yok. Hepsi otellerine geçti," dedi.

"GEREKEN TÜM ÇABAYI GÖSTERDİLER"

Balondaki yolculardan Portekizli Rosa Silva Mesquita, turun keyifli bir şekilde başladığını ve pilotun kendilerine sürekli güven ve rahatlık verdiğini belirtti. Mesquita, "O an ekipmanla uğraştılar ve gereken tüm çabayı gösterdiler," diye konuştu.

Bu olay, Kapadokya'da sıcak hava balonu turlarının ne kadar dikkatli bir şekilde yapıldığını ve olası risklere karşı hazırlıklı olunduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

NEVŞEHİR VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Bugün sabah saatlerinde sıcak hava balonunun ters rüzgar nedeniyle acil iniş yapması olayının ardından bazı yayın organlarında balonun düştüğü ve yaralıların olduğu iddiaları üzerine Nevşehir Valiliği tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Valilik, olayda iddia edildiği gibi yaralanma gerçekleşmediğini belirtti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, 20 yolcu ve 2 pilotun güvenli bir şekilde balondan indirildiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan Kapadokya bölgemizde sıcak hava balonu düştüğü ve yaralılar olduğu yönünde asılsız haberler üzerine konu hakkında açıklama yapılması gereği hasıl olmuştur.

Bugün saat 05:15 sıralarında ilimiz Paşabağları mevkiinden havalanan bahse konu sıcak hava balonu Göreme Beldesi sınırları içerisinde iniş esnasında acil olarak emniyetli bir şekilde sert iniş gerçekleştirmiştir. Acil iniş sonrası balonda bulunan 20 yolcu ve 2 pilot AFAD ekiplerimiz tarafından güvenli bir şekilde tahliye edilmiş, herhangi bir yaralanma gerçekleşmemiştir. Balonda bulunan pilot ve yolcuların gerçekleştirilen sağlık muayenesinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır.”

Nevşehir Valiliği, olayın ardından yapılan spekülatif haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: AA