İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'ın Başkale kırsalında Jandarma tarafından Bölücü Terör Örgütüne (BTÖ) yönelik gerçekleştirilen "Bozdoğan-41" operasyonunda 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bu teröristlerden biri, Başkale kırsalında sözde sorumlu düzeyde olan İlyas Ayaz, kod adıyla Demhat Şero Welat. Diğer iki teröristin kimlikleri ve katıldıkları eylemlerle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, terörle mücadelenin son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edeceğini vurguladı. Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı koordinesinde, Van İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda "Bozdoğan-41" operasyonunun gerçekleştirildiği belirtildi.

Operasyon, J-SİHA, ATAK Taarruz Helikopterleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı desteğiyle Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Jandarma Komando unsurları tarafından gerçekleştirildi. Operasyonda 3 BTÖ mensubu terörist, silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi. Bakan Yerlikaya, operasyonu gerçekleştiren kahraman jandarma ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelini tebrik etti ve Allah'tan ayaklarına taş değmemesini diledi. Terör ve iş birlikçilerine yönelik operasyonların aralıksız süreceğini belirtti.

Kaynak: istiklal.com.tr