TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından temmuz ayı kira artış oranı belli oldu. Her ay olduğu gibi bu ayda açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte kira artış oranı gündeme geldi. Hükümet tarafından son 2 yıldır sürdürülen yüzde 25 kira zammı sınırlaması bilindiği üzere temmuz ayı itibariyle sona erdi. Bundan dolayı da kira artış oranı temmuz ayında yapılacak olan artış oranı yani TÜFE üzerinden hesaplanacak. Peki “2024 Temmuz ayı kira artış oranı kadar? 2024 Temmuz ayı kira zammı ne kadar oldu?” İşte bu soruların araştırılan yanıtları…

TEMMUZ AYI KİRA ZAMMI NE KADAR OLDU 2024?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte temmuz ayı kira zam oranı da belli oldu. Konutlardaki yüzde 25 zam sınırlaması da bu ay itibariyle kaldırıldı. Eğer temmuzda sözleşme yenileyecek olan kiracılar varsa artık kiralar, TEFE TÜFE üzerinden hesaplanıp zamma tabi tutulacak.

Verilen bilgilere göre; Temmuz ayı kira artış oranı, 12 aylık TÜFE verisinin yüzde 65,07 olmasının ardından yüzde 65,07 olarak uygulanacak.

Kaynak: istiklal.com.tr