Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) geçtiğimiz günlerde, İsrail'in Refah operasyonunu derhal durdurmasına, Refah sınır kapısının derhal açılmasına, soykırım iddiasına ilişkin delilleri korumak için soruşturmacıların Gazze Şeridi'ne engelsiz erişim sağlamasına hükmetti.

DÜNYANIN İSRAİL'E TEPKİSİ

Uluslararası Adalet Divanı'nın kararı özellikle de en yakın müttefiki ABD'nin isteklerine rağmen bu ay Refah'a kara saldırısı başlatan İsrail'in Gazze'de yürüttüğü savaş nedeniyle yaşadığı küresel izolasyonun büyük bir göstergesi.

KARARIN ARDINDAN SALDIRILAR SÜRÜYOR

Filistinli Sağlık Bakanlığı ise kararın ertesi günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki yeni saldırılarda 30'dan fazla Refahlı insanı öldürdüğünü duyurdu.

İsrail’in Adalet Divanı’nın kararını görmezden gelerek Refah’a yönelik saldırılarını sürdürmesi uluslararası tepkileri de beraberinde getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “UAD’nin kararları bağlayıcıdır ve bunların tam ve etkili bir şekilde uygulanması gerekir” derken İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İsrail’den UAD’nin aldığı kararı uygulamasını talep etti.

ATEŞKES MASASI YENİDEN KURULUYOR

Reuters'a konuşan bir yetkili ise, İsrail'in saldırıları sürdürmesine rağmen, iki taraf arasında ateşkes görüşmelerinin önümüzdeki hafta yeniden başlayacağını söyledi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin veya uyruğunun belirtilmesini reddeden kaynak, görüşmelere ilişkin kararın İsrail'in Mossad istihbarat teşkilatı başkanının CIA başkanı ve Katar başbakanıyla görüşmesi sonrasında alındığını söyledi.

ABD AKTİF KATILIM GÖSTERECEK

Kaynak, "Toplantı sonunda, arabulucular Mısır ve Katar'ın öncülüğünde ve ABD'nin aktif katılımıyla önümüzdeki hafta müzakerelerin başlatılmasına karar verildi" dedi.

Kaynak: AA