Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın doktoru Kevin O'Connor tarafından onaylanan ve durumunun iyi olduğu belirtilen raporun içeriğine yer verildi.

'Sağlıklı, aktif, güçlü bir erkek'

O'Connor'ın raporunda, 81 yaşındaki Başkan'ın yıllık muayenesine ilişkin sağlık durumuyla ilgili "yeni bir endişe" olmadığı bilgisi paylaşıldı. Raporda, Başkan'ın kendini iyi hissettiği ve herhangi bir muafiyet veya kolaylık olmaksızın tüm sorumluluklarını tam olarak yerine getirdiği ifadelerine de yer verildi.

Ayrıca, raporda, Biden'ın sağlıklı, aktif ve güçlü bir erkek olduğu vurgulanarak, başkanlık görevlerini başarıyla yerine getirebilecek formda olduğu değerlendirmesi yapıldı. Biden'ın kalp ritmi, kolesterol değerleri ve uyku apnesi gibi sağlık detaylarının da raporda yer aldığı belirtildi.

Joe Biden'ın sağlık durumuyla ilgili bu bilgilendirme, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, sağlık durumu ve yaşına ilişkin tartışmaların devam ettiği bir dönemde geldi. Özellikle ABC News/Ipsos tarafından yapılan ankette, katılımcıların yüzde 86'sının Biden'ı ikinci dönem başkanlık yapmak için "çok yaşlı" bulduğunu belirtmişti.