Piyasa beklentilerine göre, TCMB'nin faiz kararını bu ay yüzde 50 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin neredeyse tamamı, politika faizinin bu ay sabit tutulacağı konusunda hemfikir. Ancak bazı ekonomistler, faizde 500 baz puanlık bir artış öngörürken, diğerleri ise 250 baz puanlık bir artış bekliyor. Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından TCMB, Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırma politikaları uygulayarak politika faizini toplamda 3,650 baz puan artırdı.

Ocak ayında politika faizinin %45'e çıkarılmasının ardından, TCMB Mart ayında enflasyon görünümündeki bozulma nedeniyle faiz oranını %50'ye yükseltti ve sıkı para politikası duruşunu enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sürdüreceğini belirtti. Bu, toplam sıkılaştırmanın 4,150 baz puana ulaşmasını sağladı. Ancak, TCMB Başkanı Fatih Karahan, bu hafta yaptığı bir konuşmada faiz artış döngüsünün sonuna gelindiğini belirtirken, enflasyonun yıl sonuna kadar %36'ya doğru düşeceğini öngördü.

Ankete katılan ekonomistlerin çoğu, yılın geri kalanında faiz artışı beklemiyor. Reuters anketine göre, politika faizi yıl sonunda %45 seviyesinde bekleniyor, ancak tahminler %35 ila %52.5 arasında değişkenlik gösteriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ