8. Yargı Paketi görüşmelerinin sürdüğü TBMM Genel Kurulu'nda tansiyon yükseldi..

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Genel Kurul açılışında, "Değerli milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 65’inci birleşimini açıyorum. Toplantı yeter sayısı vardır. Görüşmelere başlıyoruz" dedi. Bunun üzerine CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, yeterli sayı olmadığını söyledi.

CHP İTİRAZ ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da toplantı yeter sayısının olmadığının görüldüğünü belirterek, “Bu konuda 57’nci madde hükmü de açıktır, oylama yapmanızı diliyoruz” ifadelerini kullandı. Bozdağ, toplantı yeter sayısı olduğunu itiraz öncesi tespit ettiğini kaydederek, bundan sonraki süreçlerde istendiğinde tespitten önce olursa oylama yapılabileceğini belirtti. Bozdağ, İçtüzük 57. maddede "Başkan birleşimi açarken tereddüde düşerse yoklama yapar" ifadesi yer aldığını hatırlattı.

USUL TARTIŞMASI İSTEDİLER

İtiraz eden CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ve Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, usul tartışması açılmasını istedi.

Bunun üzerine usul tartışması açıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, İçtüzük 57. maddeyi hatırlatarak, “57’nci madde çok açık. 57’nci madde 'Başkan birleşimi açarken tereddüde düşerse yoklama yapar. Tezkerelerin oylanması ile kanunların oylanması esnasında işaretle oylamaya geçilirken en az 20 milletvekili ayağa kalkmak veya önerge vermek suretiyle yoklama yapılmasını isteyebilir' şeklinde çok açık ifade ediyor. Dolayısıyla herhangi bir tereddüt söz konusu olmadığı için kararınız yerindedir efendim” şeklinde konuştu.

"BURDA 200 KİŞİ VAR MI"

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ise, "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye Büyük Millet Meclisinin çalışabilmesi için üye tam sayısının en az 3'te 1’nin Genel Kurulda bulunmasının zorunlu olduğunu biliyoruz. Bunu biz biliyorsak Meclis Başkanvekili olarak siz de biliyorsunuz. Zaten Meclis personeli arkadaşımız da İçtüzük konusunda sizi destekliyor. Buraya bakalım, burada 200 kişi var mı” diye konuştu.

"HAKEMİN GÖREVİ  PENALTI OLDUĞU ZAMAN TOPU PENALTI NOKTASINA DİKMEKTİR "

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Anayasa’nın 96’ncı maddesine göre toplantı yeter sayısı için 200, karar yeter sayısı için 151’in şart görüldüğünü belirterek, “Meclis Başkanı ve başkanvekillerinin görevi hakemliktir. Hakemin görevi de penaltı olduğu zaman topu penaltı noktasına dikmektir” ifadelerini kullandı.

"FİTNE FESADI YAPAN SENİN BABANDIR"

AK Parti sıralarından gelen tepkilere yanıt veren Kaya "Fitne fesadı yapan senin babandır. Terbiyesiz herif" diyerek bağırdı.

Editör: Senem KAYA