TBMM'de 7 Mayıs Salı günü başlayacak olan haftalık çalışma, fahiş fiyatla mücadele kanun teklifi üzerine yoğunlaşacak. AK Parti'nin hazırladığı 23 maddelik teklifle Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklikler planlanıyor. Bu düzenlemeler arasında, piyasa dengesini bozan işletmelere verilen cezaların artırılması da bulunuyor.

Teklifin bir bölümüne göre, lisanslı depoculuk ücretlerinin üzerinde veya tarifede yer almayan hizmetler için ücret talep eden işletmelere 200 bin ila 1 milyon lira arasında idari para cezası verilecek. Kooperatiflerin ana sözleşmelerini intibak etmeleri için öngörülen süre ise 2 yıl daha uzatılacak.

Aynı zamanda, fahiş fiyat artışı yapılması yasaklanacak ve bu kurala aykırı davrananlara her bir aykırılık için 100 bin ila 1 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak. Piyasada darlık yaratıcı, serbest rekabeti bozan veya tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunanlara ise 1 milyon ila 12 milyon lira arasında ceza verilebilecek.

STOKÇULUĞA CEZA

Stokçuluğa devam eden işletmelerin cezası, bir yılda 3 kez işlendiyse 6 güne kadar kapatma olacak. Malları süresinde teslim etmeyenler veya mal ve hizmet satışından kaçınanlar da idari para cezası alacaklar.

Ayrıca, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Dijital Mecralar Komisyonu'nun toplantıları da yapılacak. TBMM İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu ise Afet ve Acil Durum Yönetimi ile Devlet Su İşleri yetkililerini dinleyecek. Salı ve çarşamba günleri, Meclis'te grup toplantıları gerçekleştirilecek.

Kaynak: Haber Merkezi