Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen Dünya Su Günü Programı'nda konuşan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Vahit Kirişci başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumdaki herkesi bilgilendirmek amacıyla su konusunda bir farkındalık oluşturmak için bu tür organizasyonlar yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

"SU KONUSUNDA TEK SES TEK YÜREK OLUNMALI"

Vahit Kirişci su konusunda çok başlılık olduğunu, bu konuda mevzuat düzenlemesi yapılması veya mevzuatın tekleştirilmesi önerisinde bulundu. Suyun kullanımıyla ilgili artık "tek ses, tek yürek" olunması gerektiğini belirten Kirişci, "Bu konuda Meclis olarak üzerimize düşen bir görev olursa bunu da seve seve yerine getiririz." dedi. Kirişci, bu konudaki AR-GE çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini de aktardı.

"TÜRKİYE’NİN SU STRESİ ALTINDA"

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığının altını çizen Vahit Kirişci Türkiye’nin su stresi altında olduğunu belirterek “Suyu merkeze alan bir üretimi gerçekleştirmeliyiz.” dedi.

23 Mart 2023'te Meclis'ten geçen kanunun önemine de vurgu yapan Vahit Kirişci planlama, sözleşmeli üretim ve tarım konusunda suyun bilinçli olarak üretimde kullanılmasının amaçlandığını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi