TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Tören Salonu'nda verilen resepsiyonda konuştu. Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, en kısa zamanda Meclis'te grubu olan partilerle başlayacaklarını ve bu süreçte partilerin birbirlerine giderek temasları arttıracağını belirtti. Ayrıca, STK'ların, üniversitelerin, ve hukuk camiasının görüşlerini alarak fikir sahibi herkesin bu sürece katkı sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.

Kurtulmuş, Anayasa'nın yöntemine ilişkin soruya ise bütün siyasi partilerin çoğunluğunun kabul edebileceği bir yöntemin olması gerektiğini vurguladı. Bu samimi gayretlerin ardından, TBMM'de büyük bir çoğunlukla referanduma gitmeden bir çoğunlukla anayasa değişikliğinin yapılacağını ifade etti.

Ayrıca, Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i kabul edeceğini ve bu görüşmenin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ruhuna uygun biçimde gerçekleştiğini belirtti. Son olarak, 1921 Anayasasının bir benzetme olduğunu ve 64 maddeyi esas alma gibi bir konuşmasının olmadığını açıkladı.

Kaynak: İHA