Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezinde orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan hava ve kara araçlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bakan Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Aydın’da meydana gelen yangında kullanılmak üzere Türk Hava Kurumuna ait bir yangın söndürme uçağının kırıma uğradığını hatırlatarak, sağ olarak kurtulan 3 kişilik mürettebata geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

A A 20240615 34883960 34883955 B A K A N Y U M A K L I O R M A N Y A N G I N L A R I N D A K U L L A N I L A N A R A C L A R I V E T E K N O L O J I L E R H A K K I N D A A C I K L A M A L A R D A B U L U N D U

“BU YIL SON DERECE GELİŞMİŞ 10 ADET YERLİ BAYRAKTAR TB-2 İHA’MIZI ENVANTERİMİZE KATMIŞ OLDUK”

Bu yıl son derece gelişmiş 10 adet yerli BAYRAKTAR TB-2 İHA’yı envanterlerine kattıklarının altını çizen Yumaklı, “Bu insansız hava araçlarımızı teknolojik donanımları da düşünerek geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl ilk kez insansız hava araçlarımızın üzerinde kullanılan, ASELSAN tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş olan kameramızı da kullanmış oluyoruz. Bu kameranın hem yangın esnasındaki görüntü alma hem de diğer hususlarda veri aktarma olarak gelişmiş bir özelliğe sahip olduğunu vurgulamak istiyorum. Bunu, bütün İHA istasyonlarımızda kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Rezerv güçlerin de dahil edildiğinde 14 İHA, 105 helikopter, 5 bin 172 kara aracıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en güçlü orman yangını envanterine sahip olunduğuna vurgu yapan Yumaklı, 184’ü akıllı teknoloji ile donatılmış 776 kule, 25 bin personel ve 130 bine yakın gönüllü ile beraber orman yangınları ile mücadele ettiklerini kaydetti.

A A 20240615 34883960 34883945 B A K A N Y U M A K L I O R M A N Y A N G I N L A R I N D A K U L L A N I L A N A R A C L A R I V E T E K N O L O J I L E R H A K K I N D A A C I K L A M A L A R D A B U L U N D U

“İHA’LAR HEM YANGIN ESNASINI HEM DE SONRASINI SİMÜLE ETMEMİZE YARDIMCI OLUYOR”

Yerli imkanlarla geliştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘NEFES’ ismini verdiği bir T70 helikopterini daha envantere eklediklerini ve böylelikle filodaki NEFES sayısının 3’e çıktığını dile getirerek, “4 tane airtraktör yangın uçağımız da envanterimize dahil oldu. Adeta bizim gözümüz, kulağımız olan İnsansız Hava Araçları (İHA) yangınla mücadelede bizlerin o yangınla ilgili hem yangın esnasını hem de sonrasını simüle etmemize yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

“2024 YILININ BAŞINDAN İTİBAREN BİN 551 YANGINA MÜDAHALE ETTİK”

Orman yangınları mücadele konusunda tüm ekip ve teknolojik imkan ile teyakkuz halinde olduklarını dile getiren Yumaklı, “2024 yılının başından bugüne kadar 881 orman yangını, 670 de orman dışı yangın olmak üzere bin 551 adet yangına müdahale ettik. Sadece 1 Haziran ve 14 Haziran arasında 263’ü orman olmak üzere yaklaşık 590 yangına müdahil olduk. Haziran ayında günde ortalama 19 orman yangını çıktı. Yalnızca dün 28 orman yangınıyla mücadele ettik. Bunlardan bazıları kamuoyuna yansıdı bazılarını ise hızlı müdahaleyle zarar etkisini en aza indirmek için arkadaşlarımız cansiperane bir şekilde çalışmaya devam ettiler. Her gün çıkan yangınların yaklaşık 6 ila 8’i yüksek derecede risk taşımakta ancak ekiplerimizin yerinde ve hızlı müdahalesiyle yangınlarımızı bir sonraki güne kalmadan söndürdük” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Yumaklı, yapılan araştırmalara göre meydana gelen orman yangınlarının yüzde 90'ının insan kaynaklı çıktığını sözlerine ekledi.

A A 20240615 34883960 34883948 B A K A N Y U M A K L I O R M A N Y A N G I N L A R I N D A K U L L A N I L A N A R A C L A R I V E T E K N O L O J I L E R H A K K I N D A A C I K L A M A L A R D A B U L U N D U

- İSPANYA İLE ORMANCILIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Türkiye'nin ormancılık alanında dünyada örnek gösterilen bir ülke olduğunu belirten Yumaklı, "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki orman teşkilatımız, bu yıl tarihinin en güçlü hava ve kara filosuyla birlikte teknolojik altyapısına da ulaşmış oldu." dedi.

Yumaklı, Türkiye'nin sahip olduğu bu bilgi birikimi ve tecrübeyi dünyanın diğer ülkeleriyle de paylaştıklarını işaret ederek, son olarak İspanya ile imzaladıkları "Ormancılık Eylem Planı"nıyla iki ülkede de ormancılık alanında kayıpların azaltılması ve sürdürülebilir bir ekosistemin hayata geçirilmesini amaçladıklarını aktardı.

TÜM İHA GÖRÜNTÜLERİ MERKEZ'DE TOPLANIYOR

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de toplantıda, ülke genelindeki yangına hassas bölgelerde uçuş gerçekleştiren İHA'lardan alınan ve ekrana yansıtılan görüntüler üzerinden bilgiler verdi.

Karacabey, görüntülerden yapay zeka yardımıyla analizler yapılarak bölgenin ağaç yapısına kadar tüm bilgilerin toplanabildiğini söyledi.

Olası yangın durumunda ekiplerin bulunduğu yerin, Yangın Yönetim Merkezi'nde ekrandan takip edildiğini ifade eden Karacabey, bölgeye olay yerinin arazi yapısına uygun araç gönderilebildiğini anlattı.

Sunumda, İHA marifetiyle OGM'nin kullandığı hava araçlarının bulunduğu noktalardan görüntü aktarıldı.

A A 20240615 34883960 34883944 B A K A N Y U M A K L I O R M A N Y A N G I N L A R I N D A K U L L A N I L A N A R A C L A R I V E T E K N O L O J I L E R H A K K I N D A A C I K L A M A L A R D A B U L U N D U

Kaynak: İHA-AA