UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan  Eşrefoğlu Camii ziyaretçi raporunda istatistiki verileri göre, Ramazan ayı ile devamındaki 9 günlük bayram tatili sürecinde cami, günlük ortalama bin 53 kişi tarafından ziyaret edilirken, ziyaretçi trafiğinin en yoğun olduğu günde bu sayı 3 bin 854 olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu tarih aralığında hafta içi 23 bin 663 olan ziyaretçi sayısının hafta sonu ise 14 bin 250 kişi olarak istatistiklere yansıdığı belirtildi.

Kadir Gecesi’nde 2 bin 633 olarak belirlenen cami ziyaretçi sayısının 9 günlük bayram tatilinde ise 19 bin 828 olarak ölçüldüğü kaydedildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Beyşehir İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ali Akkanat Turizm Fakültesi tarafından ibadethaneye yerleştirilen dijital ölçüm cihazı sayesinde tarihi mekanın ziyaretçi istatistikleri belirleniyor.

Ölçüm cihazıyla camiye gelenlerin sayısı aylık, haftalık ve günlük olarak ölçülebiliyor. Tarihi camide ölçüm cihazının yerleştirilmesiyle ilk ziyaretçi sayısal verileri 2022 yılının Temmuz ayından bu yana alınmaya başlandı.

Kaynak: İHA