3 bin TL emekli ikramiyesi bayram öncesi hesaplarda olacak. 2024 yılının son bayram ikramiyesi ödemesiyle beraber emekliler toplamda 6 bin TL ödeme almış olacak.

16 MİLYON HAK SAHİBİ İKRAMİYE ALACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyesi ödemesinin Kurban bayramı öncesinde hesaplara yatacağını ve bununla ilgili takvimin de yakında açıklanacağını bildirdi.

İlk kez 1000 TL olarak uygulanmaya başlanan bayram ikramiyesi son olarak 2024 Ramazan Bayramı öncesi 2000 TL'den yüzde 50 artışla 3000 TL'ye yükseltildi. İkramiyeden 4A, 4B ve 4C olmak üzere SGK'dan aylık alan dul-yetimler de dahil yaklaşık 16 milyon hak sahibi yararlanıyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

2024 Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihlerinde kutlanacak. Emekli ikramiyesinin bayramdan hemen önce 10-14 Haziran tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor. Çalışmanın yetişmesi halinde 3-7 Haziran tarihleri arasında da ödemeler yapılabilir.

Emekliler maaşlarından bağımsız olarak 3 bin lira ikramiye alacak. Ölüm maaşı alan dul yetimler ile iş göremezlik ödeneği alanlar hisse oranlarına göre ikramiyeden yararlanacak.

İKRAMİYE MİKTARLARI

Sabah'ın haberine göre hissesi yüzde 75 olana 2 bin 250, yüzde 50 olana bin 500, yüzde 25 olana 750 lira bayram ikramiyesi yatırılacak.

EMEKLİ MAAŞI VE KURBAN BAYRAMI ÖDEMESİ

Emekliler maaş ödeme günlerinin bayrama denk gelmesi nedeniyle ödemelerin erkene alınmasını bekliyor. SSK emeklileri her ayın 17'si ile 26'sı arasında maaş alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikramiye ödemelerinin yanı sıra emekli maaşı ödemelerinin de erkene alınması için çalışma sürüyor.

Kaynak: istiklal.com.tr