Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas ile İstanbul arasında başlayacak olan aktarmasız yüksek hızlı tren seferleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, Türkiye'deki demiryolu yatırımları ve atılımları sayesinde ulaşımda çağ atlatan projelerin hayata geçirildiğini vurgulayarak, hızlı tren projeleri, mevcut demiryollarının yenilenmesi ve modernizasyonu, milli ve yerli demiryolu sanayisinin geliştirilmesinde bakanlık olarak kararlılıkla çalıştıklarını ifade etti.

DEMİRYOLU YATIRIMLARI SÜRECEK MESAJI

Bakan Uraloğlu, vatandaşların güvenli, ekonomik, çevreye duyarlı ve konforlu ulaşımını sağlamak için demiryolu yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

ANKARA SİVAS ARASI 2 SAATE DÜŞTÜ

Ankara-Sivas Hızlı Demiryolu Hattı'nın 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesiyle Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye, seyahat süresinin ise 12 saatten 2 saate düştüğünü hatırlatan Bakan Uraloğlu, Ankara-Yozgat arasındaki seyahat süresinin de 1 saat azaldığını dile getirdi.

BİR YIL İÇİNDE 971 BİN YOLCUNUN SEYAHAT ETTİ

Bakan Uraloğlu, güzergah üzerinde bulunan 8 istasyon ile hizmet vermeye başlayan hızlı tren hattının Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas'a ulaştığını belirterek, Ankara-Sivas arasında günde karşılıklı 3+3 sefer olarak işletilen Yüksek Hızlı Tren ile 26 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçen bir yıl içinde 971 bin yolcunun seyahat ettiğini ifade etti.

AKTARMASIZ SİVAS-İSTANBUL YHT SEFERLERİ 4 MAYISTA BAŞLIYOR

Sivas ve Ankara'dan Yüksek Hızlı Trenler ile seyahat eden yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaların tamamlandığını müjdeleyen Uraloğlu, "Sivas'tan 4 Mayıs saat 13.00'te hareket edecek Yüksek Hızlı Trenimiz ekspres ve aktarmasız olarak İstanbul'a devam edecek. 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek ekspres trenlerimiz İstanbul'dan da 08.40'ta hareket edecek, Sivas'a 15.58'de varacak, Sivas'tan 13.00'da hareket edecek ve İstanbul'a 20.08'de ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Bakan Uraloğlu, İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferinin ise 7 saat 8 dakika süreceğini belirterek, "Ekspres Yüksek Hızlı Trenler, Sivas-İstanbul arasında Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik'te duracak. İlerleyen günlerde yolcu taleplerini dinleyeceğiz, gerekli değerlendirmeleri yaparak işletme planı değişiklikleri yapacağız" dedi.

Kaynak: AJANSLAR