Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Aydın Mahallesi Gökçein Caddesi'nde, 86 bin 822 metrekarelik alanın tapuya tescili için açılan kadastro davası 50 yıl sonra sonuçlandı. 1962 yılından bu yana hazine ile vatandaşlar arasında devam eden mülkiyet sorunu, 1970'lerde yargıya taşınmıştı. Aralarında Aydın Mahallesi Muhtarı Erhan Taşdemir'in de bulunduğu 100 ailenin müdahil olduğu davanın karar duruşması, bugün gerçekleştirildi.

Mahalle sakinlerinin avukatı Kadir Şeyda’nın da katıldığı duruşmada, mahkeme nihai kararı vererek mahalle sakinlerinin tapularını almaya hak kazandığını duyurdu. Kararın ardından Muhtar Taşdemir ve mahalle sakinleri, büyük bir sevinç içinde bu mutluluğu paylaştılar.

Mahalle sakinleri, 50 yıldır devam eden mülkiyet sorununun çözülmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, "Gökçein Caddesi'nde 1962 yılından bu yana hazine ile mahalle sakinleri arasında devam eden mülkiyet sorunu, 1970'lerde yargıya taşındı. Bu süreçte birçok hâkim değişti ve farklı tarihlerde çok sayıda avukat davaya dâhil oldu. Çeşitli kurumlardan resmi belgeler toplandı, tapu tatbikatları yapıldı, ancak dava sürekli ertelendi. Nihayet, 66 parselde yaklaşık 100 ailenin ikamet ettiği ve müdahil olduğu bu dava karara bağlanarak tapularımız verildi," dediler.

Kaynak: İHA